Yurt Dışı Telefon Kayıt Harcı Zamlanmadan Telefon Alanlar Şebeke Sıkıntıları Yaşıyor

Geçtiğimiz günlerde 7346 ve 7344 sayılı kararlar ile hem Katma Kıymet Vergisi’ne (KDV) hem de yurt dışından getirilen telefonların kayıt harçlarına okkalı bir artırım yapıldığını sizlerle paylaşmıştık. Bu artırım haberlerinin akabinde beşerler, muhtaçlıklarını bir anda giderebilmek ismine apar topar yurt dışına gitmeyi bile göze almıştı.

Bu bağlamda Gürcistan üzere yerlere akıllı telefon alışverişi için akın edildiğini gördük. Zamlanmış kayıt fiyatını ödemek istemeyenler, aygıtlarını buralardan aldıktan sonra ülkeye dönmüş ve kaydını yapmış olsa da aktüel olarak şebekeye bağlanma sorunu yaşadıklarını belirtiyorlar.

Kayıt fiyatı 6.091 TL’den 20.000 TL’ye yükselmişti.

Ödeme yapılmış olmasına karşın takılan sınırların aygıtlarla eşleşmediğini söyleyen kullanıcılar, sınırların da kendi üzerlerine kayıtlı olduğunu belirtiyor. Ek olarak BTK ile görüştüğünü söyleyen bir kullanıcı, birkaç saat içinde durumun çözüleceğine dair bir geri bildirim aldığını söyledi.

Zam yapılacağı gün, yani cuma yapılan kayıtların BTK tarafınsan operatörlere bildirilmediği de düşünülüyor. Bu bağlamda aygıtlarda SIM bloke olarak görülüyor. Sizde durumlar nasıl?

Alınan yanılgılardan örnek manzaralar:

Yapılan müracaatın ekran manzarası

Bilgilerin kayıtlı olduğu söyleniyor

Burada ise IMEI kayıt bilgisinin bulunmadığı söyleniyor

Söz konusu aygıtın aktüel durumu

Yapılan paylaşımlardan kimileri: