YouTube’a Yapay Zekâ Takviyeli Dublaj Özelliği Geldi! [Video]

Dünyanın en tanınan çevrimiçi görüntü platformu YouTube, 2023 yılının başında tüm kullanıcıları ilgilendiren bir özellik yayınladı. İçerik üreticiler, bu özellik sayesinde görüntülere dublaj koyabiliyorlardı. Hatta ünlü YouTuber MrBeast’in görüntülerini açarsanız, bu görüntüleri Türkçe olarak izleyebilirsiniz.

Şimdiyse bununla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Google’ın iş geliştirme merkezi olarak bilinen Area 120 bünyesinde çalışan bir şirket, YouTube’a yapay zekâ takviyeli yepisyeni bir dublaj özelliği tasarladı. Şu an için birkaç lisanda kullanılabilen özellik, ilerleyen devirlerde YouTube’un yerleşik dublaj özelliğinin yerini alabilir gibi görünüyor.

Tüm süreç dakikalar içerisinde tamamlanıyor

“Aloud” olarak isimlendirilen yapay zekâ aracı, içerik üreticilerin işlerini kolaylaştıracak üzere görünüyor. Zira süreç dakikalar içerisinde tamamlanıyor. Aloud, görüntüyü baştan sona tahlil edip tüm sesleri metin haline getiriyor. İçerik üretici, bu metni okuyor ve isterse değiştiriyor. Yapay zekâ, metin üzerinden dublajı oluşturuyor. Geliştirici takım, ilerleyen periyotlarda metinlere gerek kalmayacağını, görüntüdeki ses ve mimiklerin dublaj için kâfi olacağını söylüyor. 

Şu an için İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dublaj oluşturabilen yapay zekâ aracı, 2024 yılında çok daha fazla bilhassa donatılacak. Örneğin yepyeni ses kullanımı. Bu özellik faal edildiği vakit tüm içerik üreticiler, şahsen kendi sesleri ile dublajlar oluşturabilecekler. Böylece bir YouTuber, birkaç fazla tıklama ile dünyanın her yerindeki kullanıcılara ulaşabilecek.

Aloud ile dublaj yapılan bir görüntü:

Not: Dublajı etkin hale getirmek isteyen kullanıcının görüntü panelinin sağ alt kısmındaki “Ayarlar” butonuna tıklaması ve akabinde da “Ses parçası” seçeneğini kullanarak dublaj seçmesi gerekiyor. Bu süreç, YouTube’un 2023’ün başında kullanıma sunduğu dublaj özelliği ile birebir halde işliyor.