YouTube, YouTube Premium aboneleri için yeni bir “Ekran Kilidi” özelliğini test ediyor

YouTube, uygulamasındaki görüntüler oynatılırken ezkaza dokunmayı önlemek için tasarlanmış yeni bir özelliği test ediyor. Kilit Ekranı isimli deneysel özellik, YouTube Premium abonelerinin kullanımına sunuldu. Özellik, Android ve iOS aygıtlarda destekleniyor ve 30 Temmuz’a kadar kullanılabilecek.

Adından da iddia edilebileceği üzere, yeni Kilit Ekranı özelliği, görüntüleri izlerken kilit ekranında dokunmatik girişi devre dışı bırakmayı amaçlıyor. Bu sayede, ekrana kazara dokunarak görüntüyü duraklatmanız, ileri sarmanız yahut öteki bir formda kesintiye uğratmanızın engellenmesi hedefleniyor. Cord Cutters News tarafından tespit edilen bu yeni özellik, şimdilik sırf Premium kullanıcılar için davetle katılınabilen bir test evresinde yer alıyor.

YouTube Premium üyeliğiniz varsa, uygulamanın ana sayfasının üst kısmında “Yeni özellikleri deneyin” etiketli bir davet bildirimi görebilirsiniz. Aksi takdirde, kaydolmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Sağ üst köşedeki profil fotoğrafınıza dokunun.
  • Premium avantajlarına gidin.
  • Yeni özellikleri dene üzerine dokunun.
  • Ardından, “Kilit Ekranı ile ezkaza dokunmaktan kaçının” seçeneği altında, Deneyin düğmesine dokunun.

Ardından, özelliği kullanmak için görüntüyü tam ekran modunda oynatırken dişli çark simgesine dokunun ve sonrasında Ekranı Kilitle’yi seçin. Ayrıyeten YouTube’un sunduğu fiyatsız 1 aylık premium üyelik denemeleriyle de bu teste katılabilirsiniz.

Deneysel bilhassa ilgili tecrübenize dayalı olarak YouTube’a geri bildirim de gönderebilirsiniz.