YouTube, reklam engelleyici kullananları engellemekle tehdit ediyor

Reddit üzere toplumsal ağlard, üç görüntüden sonra oynatıcılarının engelleneceği konusunda onları uyaran bir pop-up bildirimi gösteren ekran manzaraları yayınlanıyor.

Uyarı, reklam engelleyicilerini devre dışı bırakmadıkça YouTube’un platformda görüntü oynatmasını engelleyeceğini söylüyor. Bildirim, “Reklamlar, YouTube’un dünya çapındaki milyarlarca kullanıcı için fiyatsız olmasını sağlıyor” diye devam ediyor. Reklamsız seçenek için şirket, kullanıcılara bir YouTube Premium aboneliği almalarını söylüyor: böylelikle “içerik oluşturucular yeniden de ödeme alabilir.” Bu ihtarlardan evvel YouTube, reklam engelleyici kullanıcılarına sadece pop-up’lar gösteriyor ve bunun web sitesinin Hizmet Kaidelerine ters olduğunu hatırlatıyordu. Sonunda, izleyicilerin onları okumak için vakit ayırmasını sağlamak için bildirimlere bir zamanlayıcı da ekledi.

YouTube, reklam engelleyici kullananları engellemekle tehdit ediyor

Web sitesi, yeni ihtarların bir deneyin modülü olduğunu onayladı. Bir sözcü, YouTube’un “reklam engelleyicileri aktifleştirilmiş izleyicileri YouTube’da reklamlara müsaade vermeye yahut YouTube Premium’u denemeye teşvik eden dünya çapında küçük bir deney yürüttüğünü” ve YouTube’un “izleyicilerin reklam engelleyicileri kullanmaya devam ettiği çok durumlarda” oynatmayı süreksiz olarak devre dışı bırakabileceğini söyledi.

Şu anda, bu test sadece az sayıda kullanıcıyı etkiliyor ve YouTube, kaç kişinin ve bölgenin testin kesimi olduğunu açıklamadı. Parasının birçoklarını reklamlardan kazanan web sitesi, son üç çeyrekte reklam gelirinde düşüş gördü, bu nedenle, tesirli olduğu ortaya çıkarsa bu test dünya çapında daha fazla kullanıcıya yayılırsa şaşırmayacağız.