Yeni Xbox ve Playstation 6 ne vakit çıkacak? Birinci iddia Microsoft’tan geldi

Microsoft, şirketin yayıncı Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın almasını engellemek isteyen ABD Federal Ticaret Komitesi’yle mahkemesinde bir kere daha karşı karşıya geldi. Dava sırasında yayınlanan evraklar, Microsoft’un yeni jenerasyon oyun konsollarının 2028 yılında çıkmasını beklediğini gösteriyor.

Duruşmanın birinci gününde hem FTC hem de Microsoft, satın alma sürecine ait kendilerini destekleyen deliller sundu. FTC, Microsoft’un Nintendo ve Nvidia üzere başka şirketlerle yaptığı ve rekabete daha açık olduğu manzarası veren mutabakatların “boşluklar” içerdiğini ve gelecekte yine müzakere edilebileceğini söyledi.

Sony, muahedenin duyurulmasından kısa bir mühlet sonra, Call of Duty oyunlarının PlayStation platformundaki geleceğinin tehlikeye girebileceğini belirterek satın alma konusundaki kaygılarını lisana getirdi.

Perşembe günü yapılan tüzel süreçler, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma kararını açıklamasından bir yıldan fazla bir mühlet sonra gerçekleşti. O vakitten beri Xbox üreticisi, şirketin iş yaptığı farklı ülkelerdeki rekabet düzenleme kurumlarından satın alma için onay istedi. Burada Microsoft’un önündeki en büyük engel İngiltere ve ABD. Her iki ülkedeki kurumlar da görüntü oyun sanayisindeki rekabet eksikliğine ait kaygıları münasebet göstererek muahedeyi engellemek istiyor.