Xiaomi 14 serisinin ortaya çıkan kod isimleri herkesi şaşırttı

Çin’in teknoloji devi olan Xiaomi’nin yeni amiral gemisi modellerini “Houji” ve “Shennong” kod isimleriyle tanıtacağı duyuruldu. Duyum hesabı Digital Chat Station’dan alınan bilgilere nazaran, bu kod isimleri, Çin mitolojisinden esinlenilerek belirlendi ve Xiaomi 13 serisinin akabinde bu kültürel temanın devamını temsil ediyor.

Çin mitolojisi ile ilgili bu kod isimlerinin kullanımı, gelecek olan Xiaomi 14 serisinin kullanıcı tecrübesi, tasarım estetiği ve etkileyici Leica görüntülemeyi zenginleştirme üzerine ağırlaştığını gösteriyor. Hem Sarı İmparator’un torunu olan ve tarımı başlatan kişi olarak bilinen “Houji” hem de tarım ve tarım tekniklerine büyük katkısı olan “Shennong” olarak bilinen Yan İmparator, Çin mitolojisi içinde hürmet gören figürlerdir.

Xiaomi 12 serisi, “Zeus”,”Thor” ve “Cupid” üzere Batı mitolojisine ilişkin kod isimleriyle piyasaya sürüldü. Lakin Xiaomi 13 serisi, “Fuxi” ve “Nüwa” üzere Çin mitolojisi karakterlerini kullanarak bu alışılagelmiş durumu değiştirdi. Yakında tanıtılacak olan Xiaomi 14 serisi, bu son trendi sürdürüyor ve ana tüketici kitlesiyle olan kültürel bağını daha da güçlendiriyor.

Xiaomi 14 serisinin ortaya çıkan kod isimleri herkesi şaşırttı

Xiaomi 14 serisi hakkında kıymetli özellikler duyuruldu. Alınan raporlara nazaran, Xiaomi 14 serisi etkileyici kamera özelliklerine sahip olacak. Ön kamera 4K çekim yapabilme yeteneğine sahip olacak. Bu sayede, yüksek çözünürlüklü görüntü görüşmeleri ve etkileyici özçekimler yapmak mümkün hale gelecek. Art tarafta ise güçlü zoom özellikleriyle donatılmış periskop lensi bulunacak. Xiaomi 14 modeli, 3,9x optik yakınlaştırma ve 90mm odak uzaklığı sunacakken, Xiaomi 14 Pro modeli, 5x optik yakınlaştırma ve 115mm odak uzaklığına sahip periskop lensle kullanıcılarına daha fazla imkan sağlayacak. Bu özellikler, kullanıcılara dahi uzaktan ayrıntılı imajlar yakalama fırsatı sunarak harikulâde fotoğraf tecrübeleri vaat ediyor.

Dış tasarımı kadar etkileyici olan Xiaomi 14 Pro, yüksek performans ve çoklu vazifesi verimli bir halde gerçekleştiren Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti (SM8650) ile donatılmış olacak. Cihaz, 5000mAh’lik büyük bir batarya ile uzun vadeli kullanım imkanı sağlayacak. Xiaomi 14 Pro ayrıyeten, 90W yahut 120W süratli şarj dayanağı ile kullanıcılara kolay ve verimli şarj sistemleri sunacak. 50W kablosuz şarj özelliği de bulunacak. Xiaomi 14 serisi, hem düz hem de kavisli kenarlı ekran seçenekleri ile geliyor olabilir.