Xiaomi 14 Pro’nun kamerasında çok ciddi bir değişim yaşanacak

Son dönemde Xiaomi’nin amiral gemisi niteliğindeki telefonları, etkileyici kamera donanımları ve Leica ayarlarıyla rakiplerine karşı üstün bir konuma gelmiştir. Çinli şirketin bu alandaki becerilerini gösteren en son örnekler Xiaomi 13 Ultra ve Xiaomi 13 Pro’dur. Artık, şirketin bir sonraki seri telefonlarıyla ilgili söylentiler dolaşıyor. En son gelen iddialara göre, Xiaomi 14 Pro olarak adlandırılacak model, önceki modele kıyasla dikkate değer bir kamera yükseltmesi alacak.

Xiaomi 13 Ultra, Çin’de satışa sunuldu ve küresel lansmanı hala bekleniyor. Bu süreçte, yaklaşan Xiaomi 14 Pro hakkında söylentiler ortaya çıktı. Sızıntılarıyla tanınan Digital Chat Station, bu modelin 50MP periskop telefoto lensle donatılacağını iddia etti. Muhtemelen bu lens, 13 Ultra’da kullanılan ve 122 derecelik geniş bir kapsama alanına sahip olan sensörü kullanacak. Bu sensör, bir tam çerçeve kamerada yaklaşık 12mm eşdeğer odak uzunluğuna denk gelir.

Xiaomi 14 Pro’nun kamerasında çok ciddi bir değişim yaşanacak

Hatırlanması gereken bir diğer detay, Xiaomi 13 Pro’nun 1 inçlik Sony sensörlü 50MP ana kamera içeren üçlü bir Leica ayarlamalı kamera kurulumuna sahip olmasıdır. Geniş açılı ünite de 50MP sensöre sahipken, telefoto kamera da aynı sensöre sahiptir. Telefoto kamerada kullanılan sensör, 75mm lens ile donatılmış olup, 3.2x optik zoom ve makro fotoğrafçılığına olanak sağlar.

Yakında piyasaya sürülecek olan Xiaomi 14 Pro’nun telefoto kamerasının, periskop tasarımından ödünç alındığı belirtiliyor. Bu tasarım, ışığın yayılma yolunu değiştirir. Basit bir deyişle, ışık önce bir aynaya girer ve sensöre ulaşmadan önce bir katlanma işleminden geçer. Bu tasarım, sensörün lense göre farklı bir seviyede konumlandırılmasına olanak sağlar ve telefonun lensinin aşırı derecede çıkıntı yapmasını önlerken zoom ihtiyaçlarını karşılar.