Xbox One kullanıcıları şokta: Microsoft’un açıklaması yeni bir periyoda işaret ediyor

Microsoft, eski model olan Xbox One oyun konsoluna yönelik oyun geliştirme faaliyetlerini resmi olarak durdurduğunu açıkladı. Şirket, Xbox Series S ve Series X modellerine geçiş yapıldığından, artık bu evvelki konsollar için yeni oyunlar üretilmeyeceğini belirtti.

Xbox One kullanıcıları, bu durum karşısında yakında bir yükseltme düşünebilirler. Amerikalı teknoloji devi Xbox Game Studio’nun lideri Matt Booty, 9. kuşağa geçişin tamamlandığını duyurdu. Lakin bu durum büsbütün olumsuz bir haber değil; zira firma, evvelki nesile ilişkin Xbox One donanım ve oyunlarına takviye vermeye devam edeceğini teyit etti. Lakin Microsoft, artık hiçbir iç stüdyosunun bu platform için yeni oyunlar geliştirmediğini söz etti. Bu durum, öbür oyun stüdyolarının Xbox One için yeni oyunlar üretme mümkünlüğünün az olduğu manasına gelebilir.

Xbox One kullanıcıları şokta: Microsoft’un açıklaması yeni bir periyoda işaret ediyor

Yeni oyunların tanıtıldığı son Xbox Oyunlar Sunumu, yeni oyunların Xbox One’da çalışmayacağını da teyit ediyor. Lakin marka, Xbox Cloud Gaming hizmeti aracılığıyla bulut oyun platformunu daha ileri bir düzeye taşıma uğraşı içerisinde. Bu durum, Microsoft Flight Simulator üzere büyük oyunların Xbox One kullanıcılarına sunulabilmesine imkan sağlıyor. Booty, firmalarının bu formda dayanak sağlamaya devam edeceğini belirtti.

Artık Xbox grubunun büsbütün yeni jenerasyon Xbox Series X ve Series X konsol modellerine odaklanacağını düşünebiliriz. Bu yeni kuşak konsollar, performans alanında çeşitli iyileştirmeler getiriyor ve oyuncuların muhakkak oyunları 120fps’ye kadar çalıştırabilmesine imkan sağlıyor. Bu da, rekabetçi oyun tecrübesini daha âlâ bir hale getiriyor. Enteresan bir formda, bu açıklama, şirketin ‘yanlışlıkla’ Xbox platformu üzerinden çocuklara ilişkin bilgileri yasa dışı bir halde topladığı günlerden kısa bir mühlet sonra geldi.