Xbox Lideri Phil Spencer: Halo ve Gears Serileri Artık Odak Noktamızda Olmak Zorunda Değil

Geride bıraktığımız haftanın başında gerçekleşen Xbox 2023 Showcase etkinliğinde Starfield, Avowed ve Senua’s Saga: Hellblade II gibi oyunların fragmanları ve oynanış imgeleri paylaşıldı. Yeni oyunlar için hepimiz bir epey heyecanlıyız.

Ancak Microsoft ve Xbox deyince akla gelen birinci oyunlar olan Gears of War ve Halo serilerine dair hiçbir şey göremedik. Akabinde Phil Spencer, verdiği bir röportajda bunun nedenini anlattı.

Görünüşe nazaran şirketin artık bu serilere ‘ihtiyacı yokmuş’

The Guardian ile yaptığı röportajda Xbox işvereni Phil Spencer, ilerleyen periyotta Halo ve Gears of War üzere serileri daha az görmeyi beklememiz gerektiğini söyledi, zira şirket artık bunlara çok gereksinim duymuyormuş. Spencer, “Halo’nun ehemmiyeti azaldı demek istemiyorum, lakin artık 20’den fazla stüdyomuz var. Temelde dört oyunum olduğu yıllara geri döneceğim – Fable, Forza, Halo, Gears… Apokalipsin dört atlısı. Artık çok daha fazla oyunumuz var.” dedi.

2021 yılında piyasaya sürülen ve hala canlı bir oyun olan Halo Infinite’in hayli problemli bir geliştirme sürecine sahip olmasının bunda tesiri olduğu düşünülüyor. Bildiğiniz üzere Halo’yu geliştiren 343 Industries’de birçok istifa meydana gelmişti. Seri her ne kadar rafa kaldırılmamış olsa da anlayacağınız üzere art plana atılmış oldu.

Xbox Game Studio işvereni Matt Booty, ‘Yeni bir Halo oyununu ne vakit göreceğiz?’ sorusuna şöyle cevap verdi:

“343 Industries’deki liderlik değişikliği konusunda epey açık olduk. Bunu grubun dönemler boyunca yaptığı kimi toplumsal etkinliklerde görebilirsiniz, fakat hazır olana kadar onları uzun vadeli vizyonları hakkında konuşmaya zorlamak istemiyorum. Bence hayli güzel/havalı şeylerin geldiğini göreceksiniz.”

Yani hasılı resmi olarak net bir şey söylenmedi. Fakat ortaya çıkan muteber kaynaklı söylentilere nazaran Certain Affinity isimli bir stüdyo, Escape from Tarkov stilinde bir battle royale cinsinde Halo geliştiriyor. Bakalım bizleri ileride Halo için neler bekliyor olacak.