WhatsApp’tan Hükümet Sansürlerini Aşmayı Sağlayacak Özellik Geliyor

Dünyanın en tanınan anlık iletileşme uygulaması WhatsApp’a iki yeni özellik geleceği ortaya çıktı. Uygulamanın “2.23.13.9” ve “2.23.13.10” kodlu Android beta sürümlerinde ortaya çıkan yeni özelliklerden bir tanesi, dünyanın her yerinde WhatsApp’ın kullanılabilmesini sağlayacak. Bir başka özellik ise Android kullanıcılarına alıştıklarından farklı bir tecrübe sunacak. Gelin WhatsApp’taki yeni özelliklere yakından bakalım.

2.23.13.10 kodlu Android beta sürümde tespit edilen özellik, uygulamaya proxy ayarlama dayanağı getiriyor. Kimi beta sürüm kullanıcıları tarafından deneyimlenebilen özellik, WhatsApp’a sansür uygulanan, yani WhatsApp’ın yasak olduğu ülkelerde uygulamaya erişilmesini sağlayacak. Kullanıcı, proxy ayarlarını tamamladıktan sonra WhatsApp’ı kesintisiz bir halde kullanabilecek.

WhatsApp’taki proxy kısmı işte bu türlü görünecek

Diyelim ki WhatsApp’ın yasaklı olduğu İran yahut Afganistan üzere ülkelerden birindesiniz ve WhatsApp kullanamıyorsunuz. Bulacağınız bir proxy servisinin irtibat ayarlarını telefonunuzdaki WhatsApp’a girdiğinizde, uygulamayı tekrar kullanabileceksiniz. Buradaki en büyük handikap, kelam konusu proxy servisinin engellenmemiş olması. Engellenen proxy servisleri ile ayar yaparsanız, WhatsApp’a bağlanamayacaksınız.

WhatsApp’ın Android sürümüne kaydırma özelliği de geliyor!

2.23.13.9 kodlu Android beta sürümde bulunan özellik ise kullanıcıların WhatsApp ekranını sola – sağa hakikat kaydırmalarını sağlayacak. Buna gerek var mı diye soruyorsanız haklısınız. WhatsApp’ın alt kısmındaki seçeneklere dokunduğunuzda zati ilgili sayfaya ulaşabiliyorsunuz. Artık bunu yapabilmenin ikinci bir yolu daha sunulacak. Kullanıcı, kaydırma süreciyle sayfalar ortası geçiş yapabilecek. Tıpkı proxy üzere bu özellik de an prestijiyle birtakım beta sürüm kullanıcıları tarafından deneyimlenebiliyor.