WhatsApp’ın yeni Kanallar özelliğini yayınlandı

Özellik Twitter gibi bir uygulamalarda olduğu gibi, hesapların takipçilerine “metin, fotoğraf, video, çıkartma ve anket” şeklinde tek yönlü yayınlar göndermesine olanak tanıyacak. Yayın hesapları, kanallarını kimlerin takip etmesine izin verildiğine, keşfedilebilir olmasını isteyip istemediklerine ve daha fazlasına karar verebilecek. Aynı zamanda WhatsApp, “bir kanalı takip etmek, telefon numaranızı yöneticiye veya diğer takipçilere göstermez” diyor.

Kullanıcılar, kanalları uygulamada Güncellemeler adlı yeni bir sekmede bulabilir. Bu alan, aile, arkadaşlar ve grup sohbetlerinden/topluluklardan ayrı olarak Durum ve takip etmeye karar verdiğiniz kanalları gösteriyor. Özelliği kullanmayı planlayan içerik oluşturucular için, WhatsApp daha sonra buraya, para kazanmak için ödeme hizmetleri de ekleyecek.

WhatsApp’ın yeni Kanallar özelliğini yayınlandı

Bir kanalın yönetici bilgileri paylaşılmıyor ve yalnızca 30 günlük geçmişini koruyor. Yöneticiler, takipçilerin ekran görüntüsü almasını veya mesaj iletmesini de engelleyebiliyor. Kanallar uçtan uca şifreli değil ancak WhatsApp bu fikri kar amacı gütmeyen kuruluşlar, sağlık kuruluşları veya gizliliğe duyarlı diğer kuruluşlar için araştırdığını söyledi.

Kanallar, aynı adlı rakip sohbet uygulaması Telegram’daki benzer bir özelliğin aşağı yukarı bir kopyası.. Bu yılın başlarında Meta, Instagram’da Yayın Kanallarını başlattı ve içerik oluşturucuların, WhatsApp kullanıcılarının yapabileceği gibi, takipçilerinin gelen kutularına güncellemeleri yayınlamasına olanak sağladı. Bu özellik bir haber bültenine benzetilebilir ve hatta belki henüz geliştirme aşamasındayken Bülten olarak adlandırılmış olabilir.