WhatsApp yeni ödeme yöntemini duyurdu, bu açıklama her şeyi değiştirir

WhatsApp, kendi ödeme platformu olan WhatsApp Pay ile kullanıcılarına, bir sohbet içinde para transferi yapabilme imkanı sağlıyor. Hindistan ve Brezilya’da piyasaya sürdüğü bu ödeme platformunu, şimdi de Singapur’daki işletmeler için sunmaya başladı.

Kısa bir süre önce Meta tarafından duyuruldu ki, Singapur’daki WhatsApp kullanıcıları artık mesajlaşma uygulaması aracılığıyla yerel satıcılara ödeme yapabilecekler. Şirketin amacı, satıcıların ürünlerini, müşterileri başka bir online platforma veya fiziksel bir mağazaya yönlendirmeksizin, rahatça satmasını sağlamak. Bu doğrultuda, ödeme platformunu başlatmak için Singapur’da WhatsApp, Stripe ile bir ortaklık kurdu.

Şirketin ifade ettiği gibi, “Bu sorunsuz ve güvenli deneyim, bir web sitesine gitmeye, uygulama değiştirmeye veya yüz yüze ödeme yapmaya gerek kalmadan WhatsApp üzerinden alışveriş yapmayı tercih eden insanlar ve işletmeler için devrim niteliğinde olacak.”

WhatsApp yeni ödeme yöntemini duyurdu, bu açıklama her şeyi değiştirir

Tüm ödeme süreci, hem müşterinin hem de satıcının ödeme onayını anında alacağı şekilde, WhatsApp içinde gerçekleşiyor. Müşteriler, Visa, MasterCard ve American Express kredi veya banka kartlarını kullanarak ya da yerel bir ödeme sistemi olan PayNow’u kullanarak ödeme yapabiliyorlar. Meta, gelecekte daha fazla ödeme yöntemi eklemek için Stripe ile işbirliği yapmayı sürdüreceğini belirtti.

WhatsApp Pay, şu an için Singapur’da sınırlı sayıda satıcıya sunulmuş durumda. Meta’ya göre, müşterilerine bu hizmeti sunmayı isteyen işletmeler, WhatsApp İş Platformu’nda etkinleştirmek için bir iş çözüm sağlayıcıyla çalışabilirler.

İşletmelere yapılan ödemelerin yanı sıra, WhatsApp Pay kişiden kişiye para transferi yapmak için de kullanılabiliyor. Ancak, bu özellik şu an için yalnızca Hindistan ve Brezilya’da mevcut. ABD’de bulunan iMessage kullanıcıları için Apple Cash ile benzer şekilde çalışıyor. WhatsApp Pay’in ne zaman daha fazla ülkede kullanılabilir hale geleceği henüz açıklanmadı.

WhatsApp’ın şu anda 2 milyardan fazla kullanıcısı olduğu düşünülürse, Meta’nın WhatsApp Pay’i mümkün olan en kısa sürede daha fazla ülkeye genişletme konusunda büyük bir ilgisi olduğu aşikar.