WhatsApp, Sanal Gerçeklik başlıklarına ait çok değerli bir adım atıyor

WhatsApp, Android kullanıcıları için Google Play Store’da yeni beta sürümü olan 2.23.13.6’yı duyurarak yakın bir gelecekte resmi olarak sunulacak yeni bir özelliği tanıttı. Bu heyecan verici gelişme, WhatsApp’ın yakında mevcut hesapları Meta’nın Sanal Gerçeklik (VR) başlıklarıyla bağlama seçeneği sunacağını gösteriyor.

WABetaInfo’dan gelen raporlara nazaran, WhatsApp, kullanıcıların mevcut WhatsApp hesaplarını Meta Quest VR aygıtlarına bağlama imkanı sağlayacak bir özellik üzerinde faal olarak çalışıyor. Meta, eski ismiyle Facebook olarak bilinen şirket, yakın vakitte Apple Vision Pro üzere rakiplerine kıyasla uygun fiyatlı olan Meta Quest 3 VR başlığını duyurdu.

VR başlığı kullanıcıları, uzun vakittir aygıtlarında WhatsApp’a erişmek istiyorlardı, lakin evvelki denemeler başarısız oldu. Lakin şirketin nihayet bu talebi ele aldığı ve WhatsApp fonksiyonelliğini VR başlıklarına getirdiği görünüyor.

WhatsApp, Sanal Gerçeklik başlıklarına ait çok kıymetli bir adım atıyor

Bu gelişmeyle ilgili hala birtakım belirsizlikler bulunuyor, bunlar ortasında mevcut WhatsApp hesapları ile VR aygıtları ortasındaki kontağın nasıl kurulacağı, uyumluluk hakkında bilgiler ve inançlı bağlantı için uçtan uca şifrelemenin nasıl korunacağı yer alıyor.

WABetaInfo, WhatsApp’ın Meta Quest’e bağlanmasının şimdi mümkün olmadığını vurguluyor, zira bu özellik şu anda geliştirme kademesinde. Mevcut WhatsApp hesaplarını Meta Quest’e bağlama yeteneği, uygulamanın gelecekteki bir güncellemesinde beta testçilerine sunulacak.

WhatsApp ayrıyeten öteki birtakım özellikler üzerinde de çalışıyor. Windows için en son WhatsApp Beta güncellemeleri, görüntü görüşmelerinde ekran paylaşımı, yüksek kaliteli fotoğraf paylaşımı, tekrar tasarlanmış emoji klavyesi ve yeni topluluk ayarları üzere özellikler getiriyor. Bu geliştirmeler, kullanıcılar için işbirliğini, görsel paylaşımı ve ferdileştirme seçeneklerini geliştirerek WhatsApp tecrübesini uygunlaştırmayı amaçlıyor.