WhatsApp bir kilometre taşını daha aştı; işletmeler için yeni özelliklerini duyurdu

WhatsApp Business’ın şu anda 200 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu açıklayan Meta, küçük işletmelere yönelik birtakım güncellemeleri de duyurdu. WhatsApp Business’ta var olan işletmeler artık, bu platformlarda bir hesaba sahip olmadan da reklam verebilecek.

Şirket paylaştığı bir blog yazısında, işletmelerin Facebook ve Instagram’da reklam oluşturmak, satın almak ve yayınlamak için WhatsApp Business uygulamasını kullanabileceklerini söyledi. Marketplace ve Öyküler üzere yerlerde görünecek reklamlar için yalnızca bir e-posta adresi ve bir ödeme formülü gerekiyor.

Facebook ve Instagram’da bu reklamlara tıklayan kullanıcılar, eser hakkında soru sorabilmeleri ve satın alma süreci yapabilmeleri için, işletmelerin WhatsApp’taki sohbet sayfalarına yönlendirilecek. Sav edilene nazaran, bu reklamlar potansiyel müşterileri WhatsApp’ta iletileşmeye yönlendirmenin en güçlü yollarından biri olacak ve reklam vermek için daha kolay bir yol arayan küçük işletmeler için yeni fırsatlar yaratacak.

WhatsApp, işletmelerin müşterilerine otomatik olarak şahsileştirilmiş iletiler göndermesine imkan tanıyan öbür bir fiyatlı özellik de getirecek. Örneğin, yaklaşan satışlar, doğum günü tebrikleri yahut randevu hatırlatmaları hakkında güncellemeler gönderilebilecek.

Bu özellik, işletmelerin müşterileri içeriğe nazaran farklı listeler halinde gruplandırmasına imkan verecek. İşletmeler, özelleştirilebilir bir harekete geçirici bildiri butonuyla listeye ileti gönderebilecek ve tarih ve saati de planlayabilecekler. Bildirilerin ne kadara mal olacağı konusunda bir açıklama olmasa da WhatsApp, özelliği yakında test etmeye başlayacağını ve gelecekte daha fazla detay vereceğini söyledi.