vivo Y36 İnceleme

vivo’nun merakla beklenen, herkesten sır üzere sakladığı telefonu vivo Y36 sonunda tanıtıldı ve tanıtıldığı üzere de direkt elimize ulaştı. Hatırlarsanız daha evvel sizlerle bu telefonun selefi olan vivo Y35’in incelemesini paylaşmıştık. vivo, o telefonla Türkiye’de bir birincisi gerçekleştirmiş ve giriş – orta düzeyi modellerinde Android Güncelleme taahhüdü vermişti. Bu taahhüt, vivo Y36’da da devam ediyor.

Bir akıllı telefon satın alırken Android güncellemelerine dikkat etmeniz epey kıymetli. Zira en son Android güncellemeleri, telefonlara yeni özellikler ekliyor, kullanım mühletini uzatıyor ve güvenlik paketlerini almanızı sağlıyor. Bir telefonu satın aldıktan 1 yıl sonra gelen yeni Android güncellemesini almaması, örneğin o telefonda sık kullandığınız bir uygulamayı açamamanıza, yeni Android özelliklerinden yoksun kalmanıza ve hatta şahsî bilgilerinizin güvenliğinin riske girmesine sebep olabilir. O nedenle güncelleme çok önemli bir bahis.

vivo, Y35, Y22s ve V25 modellerinin akabinde artık de yeni akıllı telefonu Y36 modeli için 2 büyük Android Güncelleme garantisi veriyor. Bunun yanı sıra 3 yıla kadar Android Güvenlik Güncelleme garantisi de sunuluyor. Böylelikle vivo’nun optimize edilmiş, inançlı, aktüel ve keyif veren taşınabilir tecrübelerini vivo Y36’da uzun yıllar boyunca yaşayabiliyor ve en son özellikleri bu telefonda kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

vivo Y36, orta segmente uygun bir model. Hoş tasarımı, geniş özelliklerle harmanyarak sunuyor ve ortaya segmentinde tezli bir akıllı telefon çıkıyor. Tasarım noktasında serinin genlerini taşıyan telefon, artta tekrar geniş bir alanda kamera bloğunu bulunduruyor. Telefon, Meteor Siyahı ve Parıltılı Aqua renkleriyle bulunabiliyor.

Ön yüzü çevirdiğimizde vivo Y36’nın 6.44 inç büyüklüğündeki geniş ekranıyla karşılaşıyoruz. Ultra-O ismi verilen delikli çentik alanı ve ince kenar çerçevelerinin ayrıntılarını süslediği bu ekranın çözünürlüğü 1080×2388 piksel düzeyinde. IPS LCD panelden oluşan ekran çok yeterli bir manzara sunuyor ve hoş haber, bu ekran 90Hz tazeleme suratını destekliyor. Böylelikle yalnızca arabirimde dolaşırken değil, uygulama kullanımlarında ve oyun oynarken de akıcı ekran tecrübesi sunabiliyor.

Telefonda arayüz olarak vivo’nun resmi Funtouch OS 13 yazılımı bulunurken, Android 13 aktüel işletim sistemi kullanılıyor. Az evvel de söylediğimiz üzere 2 büyük Android güncellemesi de bu telefona gelecek, yani Android 15’i de bu telefonda kullanabileceksiniz. Telefonun en can alıcı noktası bu üzere dursa da aslında bahsetmemiz gereken 2 öbür değerli ayrıntısı daha var.

Bunlardan biri Genişletilmiş RAM desteği, bir başkası ise 256 GB kapasitesinde hafızaya sahip olması. Artık yavaş yavaş teknik ayrıntılara hakikat girerken, birinci olarak vivo Y36’nın Qualcomm’un Snapdragon 680 işlemcisinden güç sağladığını söyleyelim. Günlük kullanımlar için pek akıcı bir performans üreten bu işlemci, 8 çekirdekli yapıda. 2.4 GHz prime ve 1.9 GHz verimlilik odaklı olarak çalışan bu işlemci, uygulamaların yanı sıra oyunlarda da güzel bir performans elde etmenize imkan tanıyor. Bilhassa PUBG Mobile üzere rekabetçi oyunlar oynamayı seviyorsanız vivo Y36, size beklediğiniz performansı veriyor. Bunda elbette Genişletilmiş RAM takviyesinin değeri büyük.

vivo Y36 hakkında daha fazla bilgi için: https://myvivoshop.com/products/vivo-y36

vivo Y36, bulunduğu segmentte RAM-ROM özellikleriyle öne çıkan bir telefon. 8 GB RAM + 8 GB Genişletilmiş RAM kapasitesi ile kuvvetli uygulamalarda gereken gücü üretebiliyor. Pekala, Genişletilmiş RAM ne manaya geliyor?

Genişletilmiş RAM, vivo’nun öncülük ettiği yenilikçi bir hafıza idaresi teknolojisi. Boşta kalan ROM alanını RAM olarak tahsis etme algoritmasını kullanarak telefonun daha meselesiz çalışmasını ve art planda daha fazla uygulamanın etkin olarak çalışmasını sağlıyor. Bu sayede art plan uygulamalarını başlatırken yine yüklenmeye gerek kalmıyor; dokunduktan sonra uygulamayı beklemeden çabucak kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

vivo laboratuvarında yapılan testler, Genişletilmiş RAM 3.0‘ın evvelki sürümlere kıyasla art planda yüzde 50 oranında daha fazla faal uygulama tutabildiğini gösteriyor. Bu da evvelki sürümlere kıyasla uygulamalar ortasında daha meselesiz bir geçişe imkan tanıyor.

Bu özellik, akıllı telefon kullanırken uygulama ortalarında dolaşırken beklemek istemeyenleri epeyce tatmin edici bir özellik. Pekala, bu telefona ne kadar uygulama yükleyebiliriz? Çok, hakikaten çok sayıda uygulamayı vivo Y36’ya yüklemeniz mümkün. Çünkü depolama kapatesi 256 GB. Standart bir uygulamanın ortalama olarak 50 MB olduğunu düşünürseniz, 5 binin üzerinde uygulamayı bu telefona yükleyebiliyorsunuz. Bu geniş kapasiteyi elbette bu kadar uygulama ile doldurmayacaksınız. Geniş kapasite demek, bir sürü fotoğraf ve görüntüyü daima yanınızda taşıyabileceğiniz, telefonda “kapasite doldu” uyarısı görmeyeceğiniz manasına geliyor. Yani şayet fotoğraf ve görüntü arşivinizi hep elinizin altında tutmak istiyorsanız, vivo Y36 çok uygun bir seçenek.

Peki, bu telefona ne kadar fotoğraf, ne kadar görüntü yükleyebilirsiniz? Elbette evraklarınızın boyutuna nazaran bu paha değişecektir. Bakalım biz ne kadar fotoğraf ve görüntü yükleyebileceğiz…

Elimizdeki fotoğraf ve görüntülerden oluşan bir yığın oluşurduk ve artık bilgisayardan bu evrakları vivo Y36’ya aktaracağız. Kopyalama sürecini başlatalım ve bakalım ne kadar belgeyi 256 GB’lık alana taşıyabileceğiz.

Evet üstteki görüntüde da gördüğünüz üzere bizim yaptığımız kopyalama testinde, içinde 24 bin 88 fotoğraf ve 74 Full HD videoyu içeren klasörümüzü vivo Y36’ya kopyaladık. Böylelikle artık tüm arşiv bu telefonla yanımızda. Kopyala kopyala bitmedi sahiden. Çünkü doldurması güç, dev üzere bir alan.

Evet, buraya kadar tamamsak, artık vivo Y36’nın kameralarına bakalım. Kamera da satın alınan bir akıllı telefonu uzun yıllar boyunca şad formda kullanmaya devam etmek açısından değerli. Burada da beklentiniz karşılanacaktır diye düşünüyoruz, çünkü vivo Y36’nın ana kamerası tam 50 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyor.

vivo Y36 hakkında daha fazla bilgi için: https://myvivoshop.com/products/vivo-y36

Yaptığımız çekimlerde 50 MP ile çekilen fotoğrafların pek hoş tonlara sahip olduğunu gördük. Bokeh, yani alan derinliği sağlamak için de telefonda 2’inci bir kamera daha var. Böylelikle DSLR kameralardan aşina olduğumuz derinlikli fotoğraflar çekebiliyor. 50 MP çekim yapmak istediğinizde kamera ayarlarından 50 MP modunu açmanız gerekiyor. Tekrar modlar ortasında Portre modu, Canlı Fotoğraf, Ağır Çekim, Hızlandırılmış Çekim, Çift Pozlama üzere epeyce kullanışlı mod seçenekleri mevcut. Elbette Gece modu da var. Bu sayede gece ya da düşük ışıklı ortamlarda çekim yaptığınızda, fotoğraflar daha uygun görünebiliyor. Öte yandan tekrar gece modunda art flaştan da takviye alabiliyorsunuz.

Full HD görüntü kaydı yapabilen vivo Y36’nın ön kamerası da 16 MP çözünürlüğünde. Bununla da tekrar hoş selfie fotoğrafları çekebiliyor ve Portre modunda alan derinlikli fotoğraflar elde edebiliyorsunuz.

Peki, vivo Y36’yı tek şarjla ne kadar müddet kullanabiliyoruz? Telefonda RAM ve ROM kadar batarya kapasitesi de epey geniş tutulmuş. Bu telefonun batarya kapasitesi tam 5000 mAh. Böylelikle bırakın 1 günü, ölçülü kullanımla 2’inci günü bile çıkartabiliyorsunuz. Şarj etmek istediğinizde de kutusunda 44W gücünde şarj cihazı ile süratlice şarj etmeniz de mümkün.

Sonuç

Evet, sonuç olarak toparlarsak vivo Y36, sahiden her istikametiyle uygun fiyatlı orta sınıf akıllı telefon satın almak isteyenleri tatmin edecek birçok kullanışlı özellik içeriyor. En değerli yanı da kuşkusuz 2 büyük Android güncelleme garantisi ve 3 yıl boyunca da güvenlik güncelleme garantisine sahip olması. Hal bu türlü olunca uzun yıllar kullanılabilecek bir telefon olmasıyla öne çıkıyor. Hoş bir avantajı daha var. Şu an Y36’yı vivo’nun resmi satış kanalı myvivoshop.com’dan almayı tercih eden kullanıcılar 1.599 TL bedelinde vivo TWS 2 ANC kulaklığa fiyatsız sahip oluyor. Yeniden myvivoshop.com üzerinden alışveriş yapanlar 2 yıl mecburî üretici garantisine ek 1 yıl fiyatsız üretici garantisi daha elde edebiliyorlar.

vivo Y36 hakkında daha fazla bilgi için: https://myvivoshop.com/products/vivo-y36

Sponsorlu İçerik