Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, 5G’ye Ne Vakit Geçileceğini Açıkladı

Türkiye’nin 5G’ye geçişi şimdi tam manasıyla gerçekleşemedi. O denli ki günümüzde bile 5G’nin kullanılabildiği tek yer İstanbul Havalimanı olmaya devam ediyor. Lakin kesimden 5G’ye yönelik yatırım açıklamaları son haftalarda peşi sıra gelmeye başlamıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da yaptığı paylaşımla 5G’ye geçiş için tarih verdi. Bakan, 5G’ye geçiş için çalışmaların hızlandırıldığını, önceliğin yerli ve ulusal eserlerin kullanılması olacağını vurguladı ve geçişin tarihini paylaştı.

Türkiye, 5G’ye 2024’te geçmeyi planlıyor:

Hayatınızı kolaylaştıracak gelişmelere dair haber vermek alışkanlığımız oldu! 5G’ye geçiş için çalışmalarımızı hızlandırdık. Hâlihazırda 4,5G baz istasyonu geliştirme projesi olan ULAK baz istasyonlarımız, yaklaşık 2 bin 447 alanda etkin olarak kullanılmakta… 5G yol haritasında önceliğimiz yerli ve ulusal eserlerin kullanılması olacak. 5G altyapımızın kritik şebeke ögelerinin BTK tarafından tanımlanan “millî haberleşme ürünü” niteliğinde olması için çalışmalarımız devam ediyor. Siz ışık suratında haberleşebilin diye biz durmadan proje üretiyor, uyguluyor, teknoloji ile harmanlıyor; memleketin hizmetine sunmaya devam ediyoruz!

Bakan Uraloğlu, oluşturulmakta olan yol haritası kapsamında 5G’ye geçişin 2024 yılında gerçekleşmesinin planlandığını açıkladı. 5G altyapısının kritik modüllerinin BTK tarafından tanımlanan “millî haberleşme ürünü” niteliğinde olması için çalışmaların devam ettiğini paylaştı.

Geçtiğimiz haftalarda Nokia’nın yaptığı 5G açıklaması: “Biraz daha vakit gerekiyor”

Haziran ayında Türk İnternet’e konuşan Nokia Ülke Müdürü Erensoy Alım, Karel’in 5G baz istasyonları üretmeye başladığını açıklasa da geçiş için biraz daha vakit gerektiğini vurgulamıştı.