Twitter’ın yeni CEO’sundan ilk açıklamalar geldi

Elon Musk, NBCU’nun lideri Linda Yaccarino’nun Twitter’ın yeni CEO’su olacağını onayladı. Yeni CEO arayışını tamamladığını duyurmasının ardından bir gün geçtikten sonra Musk, Yaccarino’nun yeni görevini bir tweet ile duyurdu. Musk, “Bu platformu X, her şey uygulamasına dönüştürmek için Linda ile çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Yaccarino, NBCU’da Global Reklam ve Ortaklıklar Başkanı olarak görev yaptı ve Cuma sabahı bu görevinden ayrılacağını duyurdu. Yaccarino, 2011 yılından bu yana NBCU’da çalışıyordu ve bu süre zarfında önce Turner’da reklamda icra kurulu başkanı olarak 20 yılını geçirdi. Ayrıca 2018 yılında, eski başkan Donald Trump tarafından Başkanlık Spor, Fitness ve Beslenme Konseyi’ne atanmıştı.

Twitter’ın işletme tarafının düşüşe geçtiği düşünüldüğünde, Musk’ın bilinen bir reklam yöneticisini Twitter’ın başına getirmesi mantıklı bir hamle oldu. Musk, “ürün, yazılım ve sistem işletimi” konularında CTO olarak görevine devam edeceğini açıkladı. Twitter, dalgalı içerik düzenleme politikaları ve tutarsız, bazen yanıltıcı doğrulama sistemleri nedeniyle reklamverenlerin ilgisini kaybetti. Şirket, gelir oluşturmak için kritik ekipleri, örneğin satış ekibini, işten çıkardı.

Twitter’ın yeni CEO’sundan ilk açıklamalar geldi

Musk ve Yaccarino arasındaki ilişki de oldukça sağlam görünüyor. Geçen ay Miami’deki bir reklam konferansında Yaccarino, Musk’ı röportajladı ve iş adamına övgüler yağdırdı. Yaccarino, “Elon, sürekli geri bildirim için erişilebilir olmayı taahhüt etti” dedi ve ekledi: “Aynı zamanda dün yayınladığı şeffaflık ve güvenlik kurallarına katılmak için kendini de açtı. Sadece unutmayın, ifade özgürlüğü, ulaşım özgürlüğü anlamına gelmez.”

Yaccarino ayrıca, “Twitter’ın kârlılık yolunda olan” kişilerin bu odadaki insanlar olduğunu Elon’a hatırlattı. Twitter’ın kuruluşundan bu yana para kazanmanın en etkili yolu reklamdı ve Musk’ın mavi onay işaretini paraya dönüştürme çabaları başarılı olmadı.