Twitter’ın Eski CEO’su Jack Dorsey, Twitter’ın Son Durumu Hakkında Fikirlerini Paylaştı

Geçtiğimiz gün Twitter, Elon Musk’ın onaylı kullanıcılara 6.000, onaylanmamış kullanıcılara 600 tweet görüntüleme hududu getirmesiyle çalkalanmıştı. Sitede belirtilen sayıda gönderi gören insanlara ‘Limiti aştınız’ minvalinde bir ihtar verilmesiyle birlikte beşerler sıkıntıdan çıkmıştı.

Daha sonra reaksiyonlar üzerine Musk, görüntüleme hududunu onaylı hesaplar için 10.000, onaylanmamış hesaplar için 1.000’e çekmişti. Fakat tekrar de kendisine yansılar sürüyordu. Gelen reaksiyonlar üzerine Musk, ‘Gidin biraz dışarıda gezin, ayağınız çime değsin’ biçiminde bir açıklamada bulunarak beşerlerle dalga geçmişti.

Bütün bu olayların akabinde Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey, gündemi değerlendirdi

Gündemi pahalandıran Dorsey, Twitter takımının fazla üstüne gidilmemesi gerektiğini söyleyerek Twitter’ın şu anki pozisyonundan daha güzel yerlere geleceğinin temennisinde bulundu:

“Twitter’ı yönetmek güç. Bu gerilimli olayı kimsenin yaşamasını istemem. Grubun içerisinde bulunduğu kısıtlamalar altında elinden gelenin en güzelini yaptığına inanıyorum ki bu kısıtlamalar çok ağır. Kararları uzaktan eleştirmek kolay… Ki ben de bundan hatalıyım… ancak emelin Twitter’ın geliştiğini görmek olduğunu biliyorum. Gelişecek de.

Ve umarım bu yükü hafifletmek için bitcoin ve nostr üzere sansüre sahiden dirençli açık protokoller üzerine inşa etmeyi düşünürler. Herkes için âlâ ve açık interneti korumak için kritik bir mevzu.”

Dorsey, ayrıyeten ‘Sakin olun, o iş bende’ minvalinde bir tweet daha attı

Dorsey, dün gece attığı bir öbür tweet içerisinde ‘Sakin olun’ olarak çevirebileceğimiz bir gönderi paylaştı. Bu paylaşımın Twitter’dan bezmiş olan kullanıcıların Bluesky’ın kapılarını zorlaması sebebiyle ortaya çıktığı düşünülüyor.

Kendisi Musk’ın ‘Ayağınız çime değsin’ yorumuna da değindi

Elon Musk’ın bu yorumunun üzerine Dorsey, kendi hesabından bir çimen fotoğrafı paylaştı. Akabinde paylaşımı kaldırdı. Kendisine neden bu gönderiyi kaldırdığını soran bir kullanıcı ile ortasında şöyle bir konuşma geçti:

+Neden geri adım attın? O çim gönderisi çok komikti.

-O tweeti cep telefonunda gören herkes çimlere dokundu. Bu bir kamu hizmetiydi, tenkit değil.

Yani buradan Dorsey’in kinayeli bir formda Musk ile dalga mı geçtiği yoksa hakikaten ‘Çimlere dokunun’ bildiriminin ardında durup destek mi olduğu anlaşılmıyor. Biz anlayamadık en azından, siz ne düşündüğünüzü yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.