Twitter’daki problemlerin asıl sebebi, Elon Musk’ın faturaları ödememesi!

Son devirlerde “Elon Musk, Twitter’ı mahvediyor!” cümlesiyle sıklıkla karşılaştık. Bu iddiayı başta ciddiye almayan bizler, şirketin stratejik aksiyonlarını çağdaş toplumsal medya kullanımının bir gerekliliği olarak gördük. Platformun ruhu tahminen ölüyor olabilirdi, ancak istatistikler daima bir yükseliş trendi gösteriyordu. Lakin ünlü milyarder Elon Musk’ın son kararları, bizleri de içine alarak genel kanıyı değiştirdi. Musk, Twitter’ı sahiden mahvediyor üzere görünüyor. CEO, platformda kullanıcıların günlük olarak görebilecekleri gönderi sayısını geçici olarak sınırlayacağını açıkladı ve bunu “sistem manipülasyonu” olarak kıymetlendirdi. İşte ayrıntılar…

Twitter, kullanıcılarının günlük olarak görebilecekleri tweet sayısına bir sınırlama getirdi. Bu kısıtlama, Twitter Blue aboneleri de dahil tüm kullanıcıları etkiliyor. Şu an için doğrulanmış kullanıcılar için 10.000 tweet, standart kullanıcılar için 1.000 tweet ve yeni hesaplar için 500 tweet sınırlaması belirlenmiş durumda. Pekala, bu sınırlamanın gerçek nedeni nedir? Elon Musk neden bu türlü bir karar aldı?

Musk’ın açıklamasına nazaran, bu sınırlamanın asıl sebebi, veri kazımını ve sistem manipülasyonunu engellemek. Bu datalar, daha sonra pazar araştırması yahut siyasi tahlil üzere çeşitli maksatlarla kullanılabilir. Lakin öbür bir kolay neden daha var: Elon Musk’ın ödeme yapmamış olması. Son raporlar, Twitter’ın Google Cloud’a hizmetler için ödeme yapamadığını gösteriyor. Google da bu durum üzerine Twitter uygulamasına erişim kısıtlaması getirdi.

Twitter ile Google Cloud ortasındaki mutabakat 30 Haziran’da sona erdi. Twitter, yeni periyot için gerekli ödemeyi yapamadığında, Google aboneliğini askıya aldı. Bu durum, hepimizin “Twitter çöktü” halinde değerlendirdiği büyük aksaklıklara yol açtı. Marka imajını korumak isteyen Twitter, bir görüntüleme sınırlaması getirme kararı aldı. Toplumsal medya devi, birkaç gün içinde ödeme yaparak ve sorunu çözerek bu sorunu çözdü. Resmi bir duyuru olmasa da, kullanıcıların platformu meselesiz bir halde kullanabildiğini görüyoruz.

Twitter’ın ödenmemiş faturalarının olduğunu öğrenmek, şirketin milyarlarca dolar kıymetinde olduğunu düşünen birçok kişi için şaşırtan oldu .