Twitter’da içerik görüntüleme hududunun asıl sebebi açıklandı

Twitter, tartışmalara neden olan içerik görüntüleme limitine ait açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kullanıcı tabanımızın güvenirliğini sağlamak emeliyle spam ve botları platformumuzdan kaldırmak için sert tedbirler almalıyız.” tabiri kullanıldı.

Bu nedenle platforma ziyan veren botları ve öteki berbat aktörleri tespit edip ortadan kaldırabilmek için kullanımın süreksiz olarak sınırlandığı belirtilen açıklamada, bu hesapların yapay zeka modelleri oluşturmak için insanların herkese açık Twitter bilgilerini elde etmesini ve beşerler ile platformdaki konuşmaları çeşitli formlarda manipüle etmesini önlemek için çalışıldığı aktarıldı.

Açıklamada, kısıtlamaların platformu kullanan bireylerin küçük bir yüzdesini etkilediği ve çalışma tamamlandığında bir güncelleme sağlanacağı kaydedildi.

Kısıtlamaların reklam üzerindeki tesirlerinin de asgarî seviyede olduğu belirtilen açıklamada, Twitter‘ı herkes için daha âlâ bir yer haline getirmeye derinden bağlı olunduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Bazen, kısa bir an için bile olsa, hızlanmak için yavaşlamalısınız.” sözü kullanıldı.

Twitter İdare Heyeti Lideri Elon Musk, hafta sonu, platformdaki manipülasyonu belirleyebilmek için kullanıcılara süreksiz olarak içerik görüntüleme limiti getirildiğini duyurmuştu.

Doğrulanmış hesapların günde 6 bin, doğrulanmamış hesapların 600 içerik görüntüleyebileceğini bildiren Musk, yeni doğrulanmamış hesapların ise günde 300 gönderi okuyabileceğini kaydetmişti. Musk, daha sonra yaptığı paylaşımda ise kelam konusu limitlerin yakında sırasıyla 8 bin, 800 ve 400’e yükseleceğini söz etmişti.