Twitter, Tweet Görüntülemelerine Neden Hudut Getirdi? (Hayır, Elon Musk’ın Google’a Para Vermemesiyle Alakası Yok)

Elon Musk’ın Eylül 2022’de satın aldığı Twitter, geçtiğimiz günlerde hayretler içerisinde bırakan yeni bir karara daha imza atılmıştı. Twitter’daki tüm kullanıcılara günlük Tweet görüntüleme sınırı getirilmişti.

Musk, kelam konusu kararın çok yüksek hacimlere ulaşan data kazıma ve sistem manipülasyonlarına karşı alındığını belirtirken lokal medyada bir argüman daha ortaya atıldı. Bloomberg’ün kaynak alındığı bu argümanda Musk’ın Google’a bulut hizmeti için fiyat ödemediği, son yaşanan kısıtlamaların da bunun bir sonucu olduğu söz edildi.

Twitter ve Google ortasındaki argüman:

Söz konusu savlara nazaran Elon Musk, Twitter’ın faydalandığı Google’ın bulut hizmeti için fiyat ödememeye başladı. Google da bu karar sonucunda Twitter’a yönelik kısıtlama kararı aldı. Bu kısıtlama kararı sonucunda Twitter grubu, devayı kısıtlamanın tesirlerini kullanıcılara yansıtmakta buldu.

İddialarda diğer bir ayrıntıya yer verilmedi.

Ancak işin aslı bu değil:

Bloomberg’ün kaynak alınan haberine baktığımızda Elon Musk’ın Google’a fiyat ödemeyi reddettiği bilgisine ulaşabiliyoruz. Lakin Google’ın fiyat ödenmemesi durumuna karşı Twitter’a yönelik herhangi bir kısıtlama yapıldığı bilgisi yer almıyor. Olay, biraz daha farklı.

21 Haziran tarihli haberde Twitter’ın yeni CEO’su Linda Yaccarino sayesinde faturaları yine ödemeye başladığı bildiriliyor. Aslında haberin özü de bu. Lakin kısıtlama bilgisi, ödeme yapılmaması durumunun devam etmesi halinde şu biçimde bahsediliyor:

“Google’ın, bulut bilgi süreç platformunun birtakım taraflarını kısıtlamak da dahil olmak üzere, ödeme yapması için Twitter’a baskı yapabileceği bazı kozları vardı.”

Yani Bloomberg, Twitter’ın ödeme yapmaması halinde Google’ın kısıtlamalarıyla karşılaşabileceğini bildiriyor. Lakin Twitter, yeni CEO’su ile ödemeleri devam ettirerek bu durumu ortadan kaldırmıştı.

Yerel medyada olayın yanlış anlaşılması, yukarıdaki cümlenin yanlış anlaşılmasından kaynaklanıyor.

Aktarılan bilgilere nazaran yeni CEO’nun kararı sonrasında iki şirketin münasebetleri olağana dönmeye başladı. 

Twitter, Google’a ne kadar fiyat ödüyordu?

Bloomberg’ün iki kaynaktan elde ettiği varsayımlara nazaran Twitter, Google’ın bulut hizmetine her yıl 200 ile 300 milyon dolar aralığında fiyat ödüyor. Twitter, bulut hizmetini en çok data tahlili ve makine tahsili için kullanılıyor.

Twitter – Google bağında son durum ne?

Habere nazaran yeni CEO’nun ödeme yapma kararı, iki şirket ortasındaki alakaları olağana döndürdü. Bunun da ötesinde CEO Yaccarino ve Google Bulut CEO’su Thomas Kurian, reklam ve Google’ın Twitter API’ından faydalanması üzere ekstra iş paydaşlığı için de görüşmelere başladı.

Peki Tweet görüntüleme hududunun “gerçek” nedeni ne?

Bu hususta tek bilgi kaynağımız şu an için Elon Musk olmaya devam ediyor. Yani kısıtlama, “aşırı bilgi kazımı ve sistem manipülasyonunun önüne geçmek için” getirildi. Pekala, bu kelamlar bize ne anlatıyor? Bu noktada en büyük fikir birliği şu husus üzerinde:

Twitter, bilhassa ChatGPT üzere yapay zekâ araçlarının geliştirilmesi için bedava yapay zekâ eğitim platformuna dönüşmüştü. Haliyle tüm yapay zekâ araçlarının otomatik olarak saniyede binlerce kere Twitter’dan faydalanması, sunuculara da büyük bir yük bindiriyordu.

Halihazırda ChatGPT’yi beğenmediğini tekraren lisana getiren Musk ve Twitter da buna karşı bir tedbir almaya karar verdi. Twitter kullanıcılarına Tweet görüntüleme sonu getirdi. Bu sınırlama olağan kullanıcıları üzecek olsa da yapay zekâ sistemlerinin geliştirilmesi için kullanılan sistemleri binlerce kat daha fazla üzüyor.

Bu sistemler her gün yüz binlerce Tweet’i Twitter’dan alıp tahlil ediyor, kendisini bu Tweet’ler ile eğitiyor ve hatta paylaşımlar bile yapıyor.