Twitter, Tweet Görüntüleme Kısıtlamasının Nedenini Açıkladı (Yeni CEO’dan da Birinci Açıklama Geldi)

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter kullanıcılarını adeta çıldırtan bir karar alındığını duyurdu. Bu karar, süreksiz süreliğine hem onaylanmış hem de onaylanmamış kullanıcıların günlük belli sayıda tweet’i görüntüleyebileceğini gösteriyordu.

Karar hakkında tartışmalar sürerken bugün Twitter, bahse ait resmi bir açıklama yaptı. Ayrıyeten şirketin yeni CEO’su Linda Yaccarino da kısıtlamaya ait birinci defa konuştu.

Twitter, spam ve bot hesapları engellemek için tweet görüntüleme sonunun getirildiğini açıkladı

Twitter Business, yaptığı bir paylaşımda, “Geçtiğimiz günlerde Twitter’ı herkes için mükemmel bir yer hâline getirmeye devam etmek için harekete geçtik. Bunun nedenini bilmenizi istiyoruz” ifadelerini kullanarak tweet görüntüleme hududunun nedenine ait açıklama yaptı.

Resmi sitedeki blog gönderisinde, kullanıcı tabanının gerçekliğini sağlamak, spam ve botları engellemek için tedbirler alınması gerektiği vurgulandı. Şirket, bu usul makus aktörleri kaldırmak için reaksiyon çeken kararı aldıklarını söz etti:

Platforma zarar veren botları ve öteki makûs aktörleri tespit edip ortadan kaldırabilmek için kullanımı süreksiz olarak kısıtladık. Bu aksiyonlarla ilgili evvelce rastgele bir bildirim yayınlamak, makûs aktörlerin tespit edilmekten kaçınmasını sağlayabilirdi”

Twitter ayrıyeten, bu hesapların yapay zekâ modelleri oluşturmak için insanların herkese açık verileri kazımasını ve platformdaki konuşmaları manipüle etmesini engellemek için çalıştığını belirtiyor. Platform, kısıtlamaların küçük bir kullanıcı kitlesini etkilediğini belirtirken çalışmaları tamamlandığında bilgilendirme yapacağını da ekliyor.

Twitter CEO’su, platformu güçlendirmek için büyük atılımlara gereksinim olduğunu söylüyor

Elon Musk’ın yakın vakitte Twitter’ın CEO’su olarak görevlendirdiği Linda Yaccarino da kısıtlama kararına ait birinci sefer konuştu. Yaccarino, platformu güçlendirmek için bu türlü bir atağın yapıldığını tabir etti: “Twitter üzere bir misyonunuz olduğunda, platformu güçlendirmeye devam etmek için büyük atılımlar yapmanız gerekir. Bu manalı bir çalışma ve hâlâ devam ediyor.”