Twitter, tweet görme sınırlamasını neden evvelce haber vermediğini açıkladı

Karar birçok kişi için sürpriz oldu, lakin şirket insanlara haber veremeyeceğini söyledi.

Bir Twitter Business blog gönderisinde, “Platforma ziyan veren botları ve öbür makus aktörleri tespit edip ortadan kaldırabilmek için kullanımı süreksiz olarak sınırladık. Bu aksiyonlarla ilgili rastgele bir evvelden bildirim, makûs aktörlerin tespit edilmekten kaçmak için davranışlarını değiştirmelerine müsaade verirdi.” dedi.

Bazıları Twitter’ın bu atağa ait açıklamasına kuşkuyla yaklaşırken, şirket, berbat aktörlerin yapay zeka modellerini beslemek için kamuya açık dataları kazımasını ve “insanları ve platformdaki konuşmaları çeşitli biçimlerde manipüle etmelerini” önlemek için tweet görme sınırını getirdiğini ve wteet hudutlarının şu anda kullanıcıların küçük bir yüzdesini etkilediğini ve bu gayretler tamamlandığında bir güncelleme geleceğini söylüyor.

Twitter, tweet görme sınırlamasını neden evvelce haber vermediğini açıkladı

Şirket, tweet sınırlamasının reklamcılık üzerinde “minimum” bir tesire sahip olduğunu söyleyene kadar Twitter’ın bu güncellemeyi iş blogunda yayınlaması garip görünüyordu. Birçoğu, kullanıcıların günlük okuyabileceği tweet sayısını sınırlamanın, reklam verenlerin kullanıcılara ulaşmasını ve Twitter’ın para kazanmasını zorlaştıracağına dikkat çekti.

Tweet sınırlaması, birçok uzman kullanıcının güvendiği bir uygulama olan TweetDeck dahil olmak üzere Twitter’ın web sitesini ve uygulamalarını büyük ölçüde bozdu. Bunu düzeltmeye yardımcı olmak için şirket “TweetDeck’in yeni, geliştirilmiş bir sürümünü” yayınladı. Şirket, artık tüm kullanıcıları en son sürüme taşıyor fakat mağazada öbür bir değişiklik daha var: Twitter, uygulamayı doğrulanmış hesaplara özel kılıyor ve kullanıcıların büyük çoğunluğu için TweetDeck’e tesirli bir biçimde bir ödeme duvarı koyuyor.