Twitter hükümet yanlısı ataklarıyla reaksiyon çekiyor

Şimdi, Hindistan’ın Karnataka Yüksek Mahkemesi Twitter’ın yeni maddelere uymayı neden geciktirdiğini açıklayamadığını söyleyerek savunmayı reddetti. Mahkeme ayrıyeten Elon Musk’a ilişkin firmaya 5 milyon rupi (61.000 dolar para cezası) verdi.

Yargıç, Twitter’ın yasal temsilcisine “Müvekkilinize tebligat yapıldığı halde ve müvekkiliniz buna uymadı. Bunun cezası yedi yıl mahpus ve sınırsız para cezasıdır. Lakin bu da müvekkilinizi caydırmadı. Ahengi neden bir yıldan fazla geciktirdiğinize dair rastgele bir neden belirtmediniz, lakin sonra apansızın mevzuyla ilgili Mahkeme’ye başvuruyorsunuz. Siz bir çiftçi değil, milyar dolarlık bir şirketsiniz.” dedi.

Twitter’ın Hindistan ile ilgisi 2021’in büyük bir kısmında gergin geçti. Şubat ayında hükümet, şirket o yıl çiftçilerin düzenlediği protestolarla ilgili içeriği kaldırmadığı takdirde Twitter çalışanlarını mahpusa atmakla tehdit etti.

Twitter hükümet yanlısı atılımlarıyla reaksiyon çekiyor

Bundan kısa bir mühlet sonra Hindistan, Twitter’a ülkenin COVID-19 salgınına verdiği karşılığı eleştiren tweet’leri geri çekmesini emretti. Daha yakın bir vakitte hükümet Twitter’a, Hindistan’ın basın özgürlüğünün gerilediği bir ülke örneği olduğunu sav eden kar hedefi gütmeyen bir kuruluş olan Freedom House’dan gelen tweet’leri engelleme talimatı verdi.

Bu olaylar Twitter’ı güç bir duruma soktu. Ya içeriği engellemek için hükümetin buyruklarına uymak (ve ülke içinde ve dışında sansür tenkitleriyle karşılaşmak) ya da bunları görmezden gelmek ve yasal dokunulmazlığını kaybetme riskini göze almak zorundaydı. Şirket ağustos ayında buyruklara uydu ve emredilen içeriği kaldırdı.

Twitter davayı, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almaktan vazgeçmeye başladığı sıralarda açmıştı. O vakitten beri Twitter, hükümetin yayından kaldırma taleplerine sık sık uydu: en son Türkiye’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığı çekişmeli seçim öncesinde kimi tweet’lere erişimi sınırladı.