Twitter, Elon Musk döneminde düşüşe geçti!

Pew, 10.701 Twitter anketine dayanan bir raporda, “Son 12 ayda Twitter kullanan on Amerikalıdan altısı, bu süre içinde platforma birkaç hafta veya daha uzun bir süre ara verdiklerini söylüyor.” Ayrı bir raporda Pew, Twitter’ın “en aktif” 1.002 kullanıcısının “gerçek davranışını” da inceledi ve Musk’ın satın alınmasından sonraki aylarda “gözle görülür bir düşüş” buldu. Pew, “Bu kullanıcıların aylık ortalama tweet sayısı, satın almanın ardından yaklaşık %25 azaldı” dedi.

Birlikte, bu istatistikler, Musk’ın devralmasından bu yana, en azından eski aktif kullanıcılar arasında Twitter’a katılımın azaldığını gösteriyor. Bu özellikle kayda değer çünkü Pew’in de belirttiği gibi Twitter kullanıcılarının büyük çoğunluğu pusuda bekleyenler, tweet atanlar değil. Twitter kullanıcılarının %20’si tüm tweetlerin %98’ini gönderiyor.

Twitter, Elon Musk döneminde düşüşe geçti!

Aynı zamanda, Twitter’ın en aktif kullanıcılarının birçoğunun platformdan tamamen vazgeçmediği görülüyor. Pew’e göre, “çok aktif” kullanıcıların yalnızca %25’i “bundan bir yıl sonra Twitter’da olma ihtimallerinin çok düşük olduğunu veya hiç olmayacağını” söyledi.

Pew, Twitter kullanıcılarına Twitter’dan geri çekilmelerinin nedenleri veya bu geçişten doğrudan Musk’ın eylemlerinin sorumlu olup olmadığı konusunda anket yapmadı. Ayrıca araştırma geçen yıl Twitter’a kaç yeni kullanıcının katılmış olabileceğini de hesaba katmıyor. Ancak yeni rakamlar, Musk’ın devralmasından bu yana Mastodon ve Bluesky gibi alternatif platformlarda daha fazla zaman harcayan Twitter’dan ayrılanların artan saflarına dair yeni bilgiler sunuyor.