Twitch Yayınlarına ” Sınıflandırma Etiketleri” Geldi: Yetişkin İçeriklere Eklenecek!

Dünyanın en tanınan canlı yayın platformu Twitch, güvenlik konusunda adımlar atmaya devam ediyor. Platform, artık ise “içerik sınıflandırma etiketleri” ismini verdiği bir özelliğin geldiğini açıkladı.

Bu özellik, aslında birinci sefer geçtiğimiz aylarda duyurulmuştu. Dün ise resmi siteden paylaşılan bir blog gönderisinde ayrıntılandırıldı. Kullanıma sunulan yeni etiketler, açıklayıcı olmaları sayesinde yayıncıların izleyenlerin içeriklerde neler görebileceği konusunda daha spesifik olmasını sağlayacak.

Yayıncılar, yanlışsız etiketleri kullanmadıklarında uyarılacak

Twitch’in açıklamalarına nazaran içerik sınıflandırma etiketleri, yayın öncesi yahut sırasında istenildiği vakit eklenip çıkarılabilen daha spesifik etiketleri kapsayan bir araç. Yetişkin içeriği bildiriminin yerini alan bu bilhassa yayıncılar, artık yayınlarının aşağıdaki özelliklere sahip olup olmadığını işaretleyebilecek:

  • Yetişkinlere yönelik oyun
  • Cinsel temalar
  • Uyuşturucu, ziyanlı unsur ve çok tütün kullanımı
  • Şiddet, kan, vahşet tasvirleri
  • Aşırı argo ve küfür
  • Kumar

Platform ayrıyeten, topluluk unsurlarında bir değişiklik yapmadığına da vurgu yapıyor. Buna nazaran gelen şey, müsaade verilen aşikâr içerik tiplerinin etiketlenmesi gerektiğine dair kurallar. Hakikat içerik etiketi kullanılmadığında yayıncının e-posta yoluyla uyarılacağını ve yayına hakikat etiketin ekleneceğini belirtelim.

Twitch, yanlışsız etiketleme yapmayan yayıncıları askıya alınmayacağını söylüyor. Fakat ikazların çok fazla olması durumunda, kanalların birkaç gün, hatta birkaç hafta kilitlenebileceğini de ekliyor. İzleyiciler de yanlışsız etiketin kullanılmadığını düşündüğünde yayını şikâyet edebilecek.

Yayıncılar, “Yayın Yöneticisi”nde yer alan “Yayın bilgisini düzenle” kısmı üzerinden yeni etiketleri kullanabilecek.