TikTok’un bu hamlesi Facebook’un fena halde canını sıkacak

TikTok, kısa videoları müzik veya diğer sesler eşliğinde paylaşabileceğiniz bir sosyal medya platformudur. 2016 yılında piyasaya sürülen ve özellikle gençler arasında popüler bir fenomen haline gelen platform, içerikler için algoritma kullanarak kullanıcılar için özel bir sayfa hazırlar ve bu durum virallerin ve meydan okumaların ortaya çıkmasına neden olur. TikTok, Creator Fund programı aracılığıyla en iyi içerik oluşturucularına ödeme yapar. Bu program, belirli kriterleri karşılayan uygun oluşumları desteklemek için kurulmuş 1 milyar dolarlık bir fonudur. Bu kriterler arasında 100.000 takipçisi olan ve 18 yaşından büyük olanlar yer almaktadır. Her oluşum için ödenen miktar görüntüleme sayısı, etkileşim ve içeriğin genel popülerliği gibi faktörleri dikkate alan bir formül tarafından belirlenir. Ancak, platformdaki oluşumlar için güvenilir bir gelir kaynağı asla olmamıştır.

Ancak TikTok, artık oluşumların içeriklerinin arkasına yerleştirilen reklamlardan elde edilen gelirin %50’sini kazanmasına olanak tanıyan Pulse Premiere adlı bir ürünün lansmanıyla reklam endüstrisindeki dengeleri değiştiriyor. Sosyal medya devinin son teklifi, oluşumların reklamlarını göstermelerine olanak tanıyan Pulse Premiere projesini bir adım öteye taşıyor.

TikTok’un bu hamlesi Facebook’un fena halde canını sıkacak

Daha önce Pulse, yalnızca en yüksek kalitedeki içeriğin %4’ünün yanında reklam yerleştirme imkanı sunuyordu. Ancak Pulse Premiere, katılan yayıncıların tüm gönderilerinden sonra reklam yerleştirmelerine izin vererek daha kapsayıcı bir hale getirildi.

TikTok’un yeni girişimi, kullanıcıları için yapay zeka avatarları oluşturma yeteneğini tanıtmasıyla birlikte platform için yeni iş fırsatları yaratmayı hedefliyor. Bu girişim sayesinde, oluşumlar platformda daha yaratıcı içerikler oluşturabilecek ve hedef kitlelerine daha iyi ulaşabilecekler. ABD’deki aylık aktif kullanıcı sayısı 150 milyonu aştığından, Pulse Premiere reklam alanında büyük bir güç haline gelebilir.

TikTok’un Pulse Premiere projesi, yayıncıları desteklemeyi hedeflerken aynı zamanda platform için yeni bir iş modeli de oluşturuyor. Bu adım, platformdaki oluşumlar için güvenilir bir gelir kaynağı oluşturarak TikTok’un yaratıcılık konusunda yeni bir çağa liderlik etmesini sağlayabilir.