TikTok’tan yeni trend! Müzik oluşturma uygulaması!

Ripple isimli uygulama şimdilik yalnızca ABD’de mevcut ve şirket bunu kapalı beta ortamında test ediyor. ByteDance, uygulamanın, taşınabilir akıllı dijital ses iş istasyonlarının (DAW’ler) yapabileceği işleri yapabileceğini ve yeni başlayanlar ve daha karmaşık sistemlerle uğraşmak istemeyen herkese yardımcı olabileceğini söylüyor. Uygulama ayrıyeten, içerik oluşturucuların TikTok ve öbür platformlar için kısa biçimli görüntülerine özel sinema müzikleri eklemesini kolaylaştırmak için tasarlandı.

Ripple, kullanıcının mırıldandığı bir melodiye nazaran çeşitli cinslerde müzikler oluşturabiliyor. Uygulama, onları telefon mikrofonuna gerçek mırıldanmaya yönlendiriyor ve akabinde davul, bas ve piyano üzere kullanabilecekleri enstrümanlar oluşturuyor. Lakin uygulama sadece birkaç saniyelik uğultudan tam bir sinema müziği oluşturamıyor. Ayrıyeten, Ripple sırf enstrümantal müzik üretebiliyor ve vokal işini yaratıcılara bırakıyor.

TikTok’tan yeni trend! Müzik oluşturma uygulaması!

ByteDance, Ripple’ın modelinin sahip olduğu müzik ve şirkete lisanslanan müzik üzerine eğitildiğini söylüyor. Şirket ayrıyeten sanatkarlarının ve hak sahibi ortaklarının haklarına hürmet göstermeyi taahhüt ettiğini de belirtiyor. Yapay zeka sistemlerini ve algoritmalarını eğitmek için kullanılan dataların kaynağı hakkında tasalar var. Kısa bir müddet evvel, OpenAI aleyhine, ChatGPT için kullanılan modeli eğitmek için internetten toplanan dataları kullanarak sayısız kişinin telif haklarını ve mahremiyetini ihlal etmekle suçlanan toplu dava statüsü arayan bir dava açıldı.

Şu anda, Ripple sırf davet adabı çalışıyor ve ByteDance’in şimdi öteki bir sunum planı yok. Uygulamayı herkesten evvel denemek isteyenler Ripple.club’ı ziyaret edebilir ve burada iOS’ta uygulama için bir indirme irtibatı ile davet talep edebilirler.