TikTok ödeme yapmak için kesenin ağzını açıyor

Platform, Effect Creator Rewards fonu aracılığıyla, TikTok’un Effect House aracını kullanarak yaygın olarak kullanılan artırılmış gerçeklik efektleri yaratanlara ödeme yapacak.

Başlangıçta, fon yalnızca birkaç ülkede mevcut olacak. TikTok, TechCrunch’a uygun bölgelerin şimdilik yalnızca ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya olduğunu doğruladı.

6 milyon dolarlık fondan yapılan ödemeler katılıma dayalı ancak içerik oluşturucuların onlardan para kazanmaya hak kazanması için başlangıçta etkilerin oldukça yüksek bir eşiğe ulaşması gerekecek. Şimdilik, içerik oluşturucular yayınlandıktan sonraki 90 gün içinde 500.000 benzersiz videoda kullanılan her efekt için 700 ABD doları kazanacak. Aynı süre içinde efektle yayınlanan her 100.000 video için içerik oluşturucu 140 ABD doları kazanacak. Bu, nispeten küçük bir ödeme için ulaşılması gereken yüksek bir çıta.

TikTok ödeme yapmak için kesenin ağzını açıyor

TikTok’un 1 milyar dolarlık içerik oluşturucu fonu gibi içerik oluşturucuları ödüllendirmek için tasarlanmış başka programları olsa da, platform için içerik üretenler düşük ödemelerden şikayet ediyor. Geçen yılın başlarında Hank Green, TikTok’ta her 1.000 görüntüleme için yaklaşık 2,5 sent kazandığını açıklamıştı. YouTube megastarı Mr. Beast dahil olmak üzere diğer önde gelen içerik oluşturucular da önemsiz TikTok kazançlarının kanıtlarını yayınladı.

Görünüşe göre bu şikayetleri ele alan TikTok, yakın zamanda Yaratıcılık Programı adlı bir girişimle içerik oluşturucu fonunu elden geçirdi. TikTok, amacın içerik oluşturuculara “nitelikli video görüntülemeleri için daha yüksek ortalama brüt gelir” sunmak olduğunu söyledi. Program şimdilik ABD, Fransa ve Brezilya’da mevcut.