Telegram’a da Öyküler Özelliği Geliyor: Kıssaların Müddetlerini İstediğiniz Üzere Ayarlayabileceksiniz

Belli bir müddet içinde kaybolan fotoğraflar yahut görüntülerden oluşan hikâyeler, birinci olarak Snapchat’te sonrasında ise neredeyse tüm toplumsal medya platformlarında tanınan bir özellik olmayı başarmıştı. Bugün ise tanınan iletileşme uygulaması Telegram’dan bu türlü bir atak geleceği açıklandı.

Telegram CEO’su Pavel Durov, uygulama üzerinden “Hikâyeler” özelliğinin platforma geleceğini duyurdu. Durov, özelliğin yıllardır kullanıcılar tarafından istendiğini de ekledi. CEO’ya nazaran Telegram en başta her yerde olduğu için bu özelliğe karşıydı; lakin kullanıcılarını dinleyerek bu türlü bir adım atmak istedi.

Temmuz içinde gelecek kıssaların müddetleri başka uygulamaların bilakis denetim edilebilecek

Kullanıcılar, öykülerinin her birinin kimler tarafından görülebildiğini denetim edebilecek. Herkes, bireyler, seçilen birkaç kullanıcı yahut yakın arkadaş listesi üzere seçeneklerle bu yapılabilecek. Telegram kıssaları, sohbet listenizin üst kısmında yer alacak. Bunu istemezseniz kıssaları gizleyebileceğinizi de ekleyelim.

Bunların yanı sıra öykülere temas, yazı ekleme ve öbür insanları etiketleme üzere seçenekler sunulacak. Ayrıyeten, BeReal’dan bildiğimiz hem ön hem de art kameradan fotoğraf çekip paylaşma özelliği de kıssalarda bulunacak.

Son olarak özelliğin en dikkat çeken kısmının, öykülerin mühletini keyfinize nazaran ayarlayabiliyor olmanız olduğunu söyleyebiliriz. Bu biçimde kıssaların süreleri 6, 12, 24 ve 48 saat yahut Instagram’da olduğu gibi kalıcı olarak ayarlanabilecek.

Telegram öyküleri, önümüzdeki ayın başlarında kullanıcılara sunulacak. Durov, özelliğin son test basamağında olduğunu söylerken Telegram’da yeni bir çağ başlatacağını ekliyor. Temmuz başı dense de özelliğin gelişiyle ilgili kesin bir tarih yok.