Summer Game Fest 2023 ve sektördeki durgunluk

Sosyal etki açısından video oyunları, sanat ve eğlence ortamının oldukça güçlü bir parçası. 2023’te video oyun pazarının durumu “büyük ve büyümeye de devam ediyor”. Öyleyse neden oyuncular açısından sektör küçülüyormuş gibi geliyor?

ABD’deki son büyük video oyunu gösterisinin üzerinden dört yıl geçti. E3 2019, endüstrinin Los Angeles’ta bir haftalık oyun ve donanım duyuruları için son buluşmasıydı ve nihayet bu yıl yeni yönetim altında yeniden gerçekleşiyor.

Summer Game Fest 2023 ve sektördeki durgunluk

Summer Game Fest 8 Haziran’da başladı ve Entertainment Software Association yerine The Game Awards’ın arkasındaki ekip tarafından düzenleniyor. Gün boyu canlı gösteri ve bağımsız oyunlara odaklanan çok sayıda yayın ve ayrıca 12 Haziran’a kadar Xbox, Ubisoft ve Capcom’dan etkinlikler olacak.

Summer Game Fest’in formatı kesinlikle tanıdık ancak endüstrinin kendisi son büyük yaz fuarından bu yana büyük ölçüde değişti. Xbox Series X ve PlayStation 5 iki yılı aşkın bir süredir piyasada, abonelik tabanlı bulut hizmetleri gerçekten geçerli ve indie ve AA alanı yeniden temellerini buldu. Bu arada, odadaki en büyük şirketler, Microsoft ve Sony’nin yeni platformlarını özel oyunlarla doldurmak amacıyla yetenekli stüdyoları satın almasıyla bir satın alma çılgınlığı içindeydi.