Steam’in Dolar Kuruna Artırım Yapacağı Sav Edildi: 2 Katına Çıkacak! (DUR)

Tüm dünyadan oyuncuların bir ortaya geldiği en büyük oyun platformu Steam, geliştiricilere oyunlarını fiyatlandırırken büyük kolaylık sağlayan bir lokal fiyatlandırma aracına sahip. Bu araç ile geliştiriciler, oyun fiyatlarını belirlerken yüzlerce ülkenin para ünitesinin pahasını tek tek denetim etmek yerine Steam’in önerdiği kur üzerinden belirleyebiliyor.

İşte bu araçta Steam, geçtiğimiz aylarda doların Türk Lirası karşılığını 10 TL olarak güncellemişti. Böylece Steam kütüphanesinin büyük bir çoğunluğunda oyun fiyatları ikiye katlanmıştı. Bugün, toplumsal medyada yeni iddialar dolaşmaya başladı…

Steam, önerilen dolar kurunu 20 TL’ye güncelleyebilir:

Kaynağı bilinmeyen tezlere nazaran Steam, geliştiricilere doların Türk Lirası karşılığını artık 20 TL olarak sunmaya başlayacak. Bu da bu tavsiyeye nazaran fiyatlandırma yapan geliştiricilerin oyunlarının ülkemizde 2 kat daha değerli olacağı manasına geliyor.

Örneğin, yurt dışında 60 dolar olan Forza Horizon 5’i ele alalım. Aktüel Steam kuruyla oyun, ülkemizde 599 TL’den satılmakta. Şayet Steam bu kuru 20 TL’ye yükseltirse oyunun yeni fiyatı 1.199 TL olacak. 70 dolara çıkış yapan AAA oyunların ise 1.400 TL olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Tekrar de artırım konusunun şimdi bir tezden ibaret olduğunun altını çizelim.

Kaynağın ne olduğunu bilmediğimizden argümana fazla güvenmemekte fayda var. Lakin doların 26 TL ile rekor tazelemeye devam ettiği şu günlerde gönlümüz pek de umutlu değil…