Steam’de İndirme Suratını Artıracak 4 Yol

Steam’da yeni bir oyun satın almanın heyecanını biliyorsunuzdur; kütüphanenize gidersiniz, oyunu seçer ve ‘Yükle’ tuşuna tıklarsınız. Her şeyi halledip indirme başladığında indirme suratının yavaş olduğunu görürseniz, o an büyük hüsrana uğrayabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bu rehberde, yeni oyun heyecanınızı kaybetmemenizi sağlamak istedik, Steam’deki indirme suratını nasıl artırabileceğinizi anlattık. Aşağıdaki formülleri deneyerek, Steam indirme suratını çok yüksek ölçülerde olmasa da bir oldukça arttırabilirsiniz.

Steam indirme suratı arttırma yolları:

 • Yöntem #1: İndirme bölgesini değiştirin
 • Yöntem #2: Bant genişliğini sınırsız yapın
 • Yöntem #3: Wi-Fi yerine LAN irtibatı deneyin
 • Yöntem #4: İnternet kullanan başka programları kapatın

Yöntem #1: İndirme bölgesini değiştirin

 • Adım #1: Steam’i açın ve sol üst köşedeki Steam yazısına tıklayıp Ayarlar’a gidin.
 • Adım #2: Ayarlar penceresinden İndirmeler kısmına tıklayın.
 • Adım #3: İndirme bölgesi ayar panelinden bölgeye tıklayı
 • Adım #4: Turkey-Izmir, Turkey- Istanbul yahut Turkey-Ankara seçeneklerinden birini işaretleyin.

Bazı durumlarda Steam’in indirme yapmaya çalıştığı sunucu, size en yakın olanı olmayabiliyor. Şayet Türkiye’de yer alan seçenekleri göremiyorsanız, ülkemize en yakın olan ülkelerden birinin sunucusunu da seçebilir ve Steam indirme suratı arttırma metodunu uygulayabilirsiniz.

Yöntem #2: Bant genişliğini sınırsız yapın

 • Adım #1: Steam’in Ayarlarına gidin.
 • Adım #2: İndirmeler kısmında İndirme Kısıtlamaları başlığına gelin.
 • Adım #3: Bant genişliğini sonla seçeneğinde tik varsa kaldırın.

Farkında olmadan daha evvelden Steam ayarları ile oynarken, Steam’in indirme yaparken ki sahip olacağı bant genişliğini limitlendirmiş olabilirsiniz.

Yöntem #3: Wi-Fi yerine LAN kontağı deneyin

Eğer indirmelerinizi kablosuz ilişki üzerinden gerçekleştiriyorsanız, sorun bundan kaynaklanıyor olabilir. Modeminizden dizüstü bilgisayarınıza LAN kablosu ile temas kurmanızı tavsiye ederiz, bu sayede Steam indirme suratı arttırma haricinde genel internet suratınızı arttırma da mümkün olacaktır.

Yöntem #4: İnternet kullanan öbür programları kapatın

Bilgisayarınızda art planda çalışan ve internet kullanan programlar, büyük indirmeler yapmasalar da internetten bilgi çektikleri için sürat düşüklüğüne sebep olacaktır. Bu sebeple Steam’de indirme yaparken art planda çalışan uygulamaları kapatmanızı ve bant genişliğinizi ferahlatmanızı tavsiye ederiz.

Böylelikle Steam indirme suratı arttırma yollarını anlattığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Niyetlerinizi ve tekliflerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın. Ayrıyeten resmi Telegram kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.