Steam Yaz İndirimlerinde Kaçırmamanız Gereken 16 Multiplayer Endişe Oyunu

Eskiden Dead Realm diye şahane bir oyun vardı, hatırlar mısınız? Kolay bir saklambaç oyunu üzere görünen Dead Realm’da bir kişi ebe olurdu lakin bu ebenin manzarası ve sizi yakaladığı anda çıkardığı sesler, hayatınızdaki en ürkütücü saklambaç oyununu oynamınıza imkan sağlardı.

Ne yazık ki Dead Realm yaklaşık üç sene evvel oyuncu sayısının azlığından ötürü tüm sunucularını kapatma kararı aldığını açıklamıştı ve dehşet temalı oyun severlerin hepsi Dead Realm gibisi multiplayer oyun arayışına girdi. Biz de en az Dead Realm kadar ürkütücü, oynarken kaygıdan zıplamanızı sağlayacak kimi oyunlara daha yakından bakmak istedik. Listede indirimli oyunların dışında fiyatsız multiplayer dehşet oyunları da bulunuyor. Hangisini seçip arkadaşlarınızla oynayacağınız artık size kalmış.

Multiplayer dehşet oyunu tavsiyeleri:

Oyun Normal Fiyatı İndirimli Fiyatı
Deceit Ücretsiz
The Quarry 429 TL 141,57 TL
The Dark Pictures Anthology: Little Hope 479 TL 239,50 TL
Unfortunate Spaceman Ücretsiz
Left 4 Dead 2 105 TL 10,50 TL
Back 4 Blood 249 TL 49,80 TL
Escape the Backrooms 18,50 TL 14,80 TL
Phasmophobia 139 TL 111,20 TL
Demonologist 149 TL 104,30 TL
Labyrinthine 18,50 TL 11,10 TL
Pacify 10,50 TL 7,35 TL
The Forest 32 TL 25,60 TL
7 Days To Die 39 TL 9,36 TL
Secret Neighbor: Hello Neighbor Multiplayer 190 TL 47,50 TL
Dead By Daylight 169 TL 67,60 TL
Friday the 13th: The Game 54 TL

Among Us’ın bir akıl hastanesinde geçen versiyonu: Deceit

 • Çıkış tarihi: 3 Mart 2017
 • Geliştirici: Baseline
 • Fiyat: Ücretsiz

Arkadaşlarımızı eğlenceli yollarla kandırmamızı sağlayan, kurnazlık yaparak kazanabildiğimiz birinci oyun vampir köylüydü. Daha sonra bu çeşit oyunları internet üzerinden oynamamıza imkan sağlayan Among Us üslubunda oyunlar çıkmaya başladı. 2017 yılında çıkan Deceit de tam olarak bu tıp oyunların kaygı versiyonu

Oyunda toplam 6 kişi eski bir meczuplar hastanesinin bodrum katına bırakılıyor ve sonuncu maksat çıkış kapısını bulmak. Gaye kolay gözükse de bir anda ışıklar sönüyor ve oyunculardan ikisi, bir anda hastalıklı canavara dönüşüyor. Canavara dönüşen oyuncuların emeli kimliklerini gizlemek ve ışıklar her söndüğünde olabildiğince adam öldürmek. Oyun, dehşet kıssasını FPS çeşidiyle hoş bir halde harmanlamış ve şayet Among Us’tan sıkılıp da işin içine biraz kan ve kaos katmak isterseniz Deceit’e bakmanızı öneririz.

Yüz seksen altı sona sahip oyun: The Quarry

 • Çıkış tarihi: 10 Haziran 2022
 • Geliştirici: Supermassive Games
 • Fiyat: 429 TL 141,57 TL

Biraz Until Dawn oyununu andıran, yüz seksen altı farklı son içinden seçimlerinize nazaran bir sona ulaşmanızı sağlayan interaktif kaygı oyunu.

Oyuncular, dokuz karakterden birini seçtikten sonra sırayla karakterlerin kıssalarını oynayabiliyor. Bu sırada öbür oyuncular sizi izliyor ve oy birliği ile o an oynanılan karakterin mukadderatını belirliyorsunuz. Bütün interaktif oyunlardaki üzere The Quarry’de de sinema yönetiyormuşçasına seçim yapabilirsiniz.

Arkadaşlarınız ile birlikte hayaletlerle dolu bir kasabanın içinde: The Dark Pictures Anthology: Little Hope

 • Çıkış tarihi: 30 Ekim 2020
 • Geliştirici: BANDAI NAMCO Entertainment
 • Fiyat: 479 TL 239,50 TL

Korku oyunlarını en hoş yapan ayrıntılardan birisi sahip oldukları öyküdür. The Dark Pictures Anthology: Little Hope da oyuncuyu öyküsüyle kalbinden vuruyor ve oyun boyunca hem izlediğiniz kıssalar hem de başınıza gelen vahim şeyler insanda bağımlılık tesiri yaratıyor.

Oyundaki gaye, hayaletlerle dolu Little Hope kasabasından arkadaşlarınızla stratejiler kurarak kaçmak. Söylemesi kolay olsa da kıssa boyunca sürekli önünüze atlayan küçük kız ve yakılarak öldürülen cadıların berbat ruhları peşinizi bir türlü bırakmıyor ve kalp çarpıntısından adam akıllı düşünemeyecek hale geliyorsunuz.

Tıpkı Among Us üzere, fakat bu sefer uzayda geçen versiyonu: Unfortunate Spaceman

 • Çıkış tarihi: 12 Haziran 2020
 • Geliştirici: New Blood Interactive
 • Fiyat: Ücretsiz

Tıpkı Deceit üzere Among Us’a bir oldukça benzeyen, hatta oyunun dehşet temalı versiyonuşmuş üzere gözüken Unfortunate Spaceman, görsel konusunda biraz komik olsa da sizi oyunun içine çektikten sonra tansiyon dolu anlar yaşatacak cinsten.

Arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz Unfortunate Spaceman’de ya astronotlardan birisi oluyorsunuz ya da astronot kılığına girmiş form değiştirebilen uzaylıyı. Oyundaki gaye, Among Us’la neredeyse birebir aynı. Suçsuz astronotlar kendilerine verilen misyonu yapmaya çalışıyor ve uzaylı da kimsenin görmediği anlarda kadro arkadaşlarını öldürmeye. 

Ekip ruhuna sahip olmazsanız bedelini ödeten bir kaygı klasiği: Left 4 Dead 2

 • Çıkış tarihi: 17 Kasım 2009
 • Geliştirici: Valve
 • Fiyat: 105 TL 10,50 TL

Left 4 Dead 2 üzere başarılı ve ünlü bir imali oyunculara tanıtmamıza gerek yok diye düşünüyorum. Oyun 2009 yılında çıkmış olmasına karşın oynayanların sayısı bir oldukça fazla ve hala oynanmasının en büyük sebeplerinden biri de Left 4 Dead 2’nin bir klasik hale gelmesi.

Eğer aksiyon ve zombilerle dolu bir oyun arıyorsanız ve buna arkadaşlarınızla birlikte dahil olmak istiyorsanız Left 4 Dead 2 aradığınız oyun olabilir. Oyunu daha evvel oynayıp bırakmış olsanız bile canımızın bir oldukça sıkıldığı şu günlerde tekrar bir talih vermenizde yarar var. Üstelik oyun her ne kadar eski olarak tanımlanabilecek grafiklere sahip olsa da jumpscare senaryosuyla heyecanı en dorukta tutmayı başarabiliyor.

Left 4 Dead 2’yu bitirmişseniz beğenebileceğiniz bir öbür takım oyunu: Back 4 Blood

 • Çıkış tarihi: 8 Ekim 2021
 • Geliştirici: Turtle Rock Studios
 • Fiyat: 249 TL 49,80 TL

Left 4 Dead 2’nun üstüne koyamasakta Back 4 Blood, modern grafiklerden kopamayan ancak tekrar de nostalji yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan. 

Back 4 Blood, oyuncuları tıpkı vakitte bir hikâyeye de konuk ediyor. Oyundaki zombi salgını, 1,4 milyon yıl evvel düşen bir meteorun kalıntılarında bir çeşit solucanın bulunmasıyla başlıyor. Fakat solucanı incelemek üzere Quebec Kentindeki laboratuvara götüren bilim insanı için işler planlandığı üzere gitmiyor. Parazit, kısa müddet içerisinde Quebec Kenti’ndeki laboratuvardan yayılmaya başlıyor. Dört kişilik takımınızı oluşturduktan sonra Back 4 Blood’ın dünyasında zombi biçmek için hazırsınız demektir. 

Liminal Space temasını seviyorsanız: Escape the Backrooms

 • Çıkış tarihi: 11 Ağustos 2022
 • Geliştirici: Fancy Games
 • Fiyat: 18,50 TL 14,80 TL

İnternet üzerinde sıkça karşılaştığımız Liminal Space estetiği, Escape the Backrooms ile oynanabilir hale gelmiş. Tam terkedilmiş kasabadan kaçtığınızı düşündüğünüzde kendinizi dehşetli bir palyaçonun gözlediği boş lunaparkta gezinirken bulabilirsiniz.

Farklı ve ürkütücü bölgelerde yer alan canavarlardan kaçarak oyunun içerisindeki bütün düzeyleri geçmeyi hedefliyorsunuz. Backrooms düzeylerinden çıkabilmek için arkadaşlarınızla birlikte gerekli eşyaları toplamakta süratli davranmalısınız.

Twitch’te olay yaratan oyun: Phasmophobia 

 • Çıkış tarihi: 18 Eylül 2020
 • Geliştirici: Kinetic Games
 • Fiyat: 139 TL 111,20 TL

2020 yılının en çok ses getiren oyunlarından birisi olan Phasmophobia, insanlara klasik kaygı hikayelerini başarılı bir biçimde yansıtıyor. Aslında oyunun muvaffakiyetinden konuşmaya pek gerek yok zira oyun, bir ay içerisinde Twitch’te en çok izlenen oyun olmayı başarmıştı.

Phasmophobia’yı öteki hayaletli oyunlardan farklı kılan en büyük özelliği, maksadın hayaleti yenmek değil, varlığını kanıtlamak için gereğince kanıt toplamak olması. Toplamda 4 kişi oynayabileceğiniz bu oyunda bir nevi dedektif üzeresiniz ve size verilen termometre ve Ouija tahtası üzere araçlarla hayalete dair kanıt toplamanız gerekiyor. 

Gerilim dolu atmosferin içinde hayalet avlama fikri gereğince dehşetli geldiyse: Demonologist

 • Çıkış tarihi: 27 Mar 2023
 • Geliştirici: Clock Wizard Games
 • Fiyat: 149 TL 104,30 TL

Biz Phasmophobia’yı çok sevdik diyenlerle hayalet avlamaya geri dönüyoruz. Arkadaşlarınızla çok daha gerilim dolu bir endişe oyunu arıyorsanız Demonologist, gelişmiş grafikleri ve co-op seçeneği ile sizi bekliyor.

Silahlarınızı ve çeşitli araçlarınızı kullanacağınız bir hayalet avına çıkıyorsunuz. Hayaletlerin izini sürmek için sesleri dinleyebilir, hareket eden eşyaları takip edebilir ve bulmacaları çözebilirsiniz. Dört şahsa kadar oynanabilen Demonologist oyununu tek başınıza oynamamanızı tavsiye ederiz.

Bu labirentin içinden çığlık atmadan çıkamayacaksınız: Labyrinthine

 • Çıkış tarihi: 28 Ekim 2020
 • Geliştirici: Valko Game Studios
 • Fiyat: 18,50 TL 11,10 TL

Labyrinthine, steam üzerinden cüzi ölçüde para ödeyerek arkadaşlarınızla eğlenebileceğiniz endişe oyunlarından bir tanesi. Lakin bu sefer hayaletleri kovalarken kormak yerine, kovalanırken korkacaksınız.

Dört şahsa kadar oyuncu takviyesi bulunan Labyrinthine, ismini konusundan alıyor. Arkadaşlarınızla birlikte lanetli bir labirentten kaçmaya çalışırken yoldaki bulmacalı çözmeli ve eşyaları bulmalısınız.

Oyuncak bebekler hiç bu kadar korkutucu olmamıştı: Pacify

 • Çıkış tarihi: 22 Şubat 2019
 • Geliştirici: Hitchcock Games
 • Fiyat: 10,50 TL 7,35 TL

En az Phasmophobia kadar ses getirmeyi başaran Pacify da bir vakitler Twitch’i en meşgul eden oyunlar ortasındaydı. 4 bireye kadar oynanabilen bu oyunda maksat, hayalet bir kızdan kaçarken ürkütücü meskenin içerisinde saklanmış oyuncak bebekleri bularak kazan dairesinde yakmaya çalışmak.

Oyunu hem tek başınıza hem de arkadaşlarınızla oynamak mümkün lakin cümbüşün ve endişenin tıpkı anda tabanına vurmak isterseniz oyunu 4 kişi oynamanızı tavsiye ederiz. Pacify, oyun içerisinde öteki bireylerle irtibat kurmanıza müsaade vermiyor lakin Discord üzerinden arkadaşlarınızla irtibata geçerseniz, her birinizin oyuncak bulma macerasında yaşayacağı trajikomik anlara tanıklık etmek bir epey komik olacaktır.

Hayatta kalma çeşidinin klasiklerinden: The Forest

 • Çıkış tarihi: 30 Nisan 2018
 • Geliştirici: Endnight Games ltd
 • Fiyat: 32 TL 25,60 TL

2014 yılında piyasaya sürülen The Forest, tıpkı Left 4 Dead 2 üzere popülerliğini muhafazaya devam eden başarılı oyunlardan birisi. Oyunda uçak kazası sonucunda bir ıssız adaya düşüyorsunuz ve birinci başta yalnızca hayatta kalmak için çalı çırpı toplamanın kâfi olacağını düşünürken, adada insan yiyen yamyam bir kabile olduğunu fark etmeniz pek uzun sürmüyor.

Bir yandan kaplumbağa kabuğunda su biriktirmeye çalışıp bir yandan da çeşitli silah ve kazıklarla dolu bir kale inşa etmeye çalışacağınız bu oyun hem endişe hem de hayatta kalma türünde oyuncuları oldukça tatmin ediyor. Arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz The Forest’ta oyunun zorluğunu seçebilir; “ben yamyam görmeyeyim, yalnızca hayatta kalmaya çalışayım” derseniz de yalnızca bu modu tercih edebilirsiniz.

Sadece 7 gününüz var: 7 Days To Die

 • Çıkış tarihi: 13 Aralık 2013
 • Geliştirici: The Fun Pimps Entertainment LLC
 • Fiyat: 39 TL 9,36 TL

Grafik konusunda biraz eskide kalmış fakat hem oynanış hem de senaryo bakımından endişeyi en üst düzeylerde yaşatacak bir oyun arıyorsanız işte size 7 Days to Die. Oyundaki maksat, yedinci günün sonunda size yanlışsız akın eden ölüleri bir halde yenmek.

Bu 7 gün boyunca arkadaşlarınızla birlikte işe yarayacak bir strateji belirleyip yemek bulmak, bir üs inşa etmek ve ölüleri yenebileceğiniz silahlar toplamak. 7 Days to Die oyunun fiyatı ortalamanın biraz üstünde gözükse de sık sık indirime girdiğini belirtmeden geçmeyelim. 

Bu sefer komşu, içimizden biri: Secret Neighbor: Hello Neighbor Multiplayer

 • Çıkış tarihi: 24 Ekim 2019
 • Geliştiriciler: Hologryph, Eerie Guest Studios
 • Fiyat: 190 TL 47,50 TL

Geçtiğimiz haftalarda güncelleme alan Secret Neighbor, Hello Neighbor cihanında geçen ve daima gelişen çok oyunculu bir dehşet oyunu. Arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz Secret Neighbor’da ortanızdan biri zımnî komşu olacak. Bir nevi Dead by Daylight ve Among Us oyunlarının karışımı olmuş diyebiliriz.

Arkadaş grubunuzla meskenin içinde gizlice dolaşmalı ve toplanabilir öğeleri bulmalısınız. Konuttan kaçabilmenizin tek yolu ise bodrum kapısının anahtarını bulmak. Lakin arkadaşlarınızla etkileşime girerken dikkatli olmalısınınz. Sonuçta gizli komşunun kim olabileceğini bilemezsiniz.

Katile karşı savunmasızsınız: Dead By Daylight

 • Çıkış tarihi: 14 Haziran 2016
 • Geliştirici: Behaviour Interactive Inc.
 • Fiyat: 169 TL 67,60 TL

Dead By Daylight, şahsî olarak dehşet oyunları ortasındaki favorimdir. Hatta yalnızca benim favori oyunum olmakla kalmayacak ki 2016’da birinci evvel PC platformunda çıktıktan sonra büyük ses getirdi ve çabucak akabinde konsola ve Nintendo Switch’e getirildi. Son olarak da oyun, 2020 yılında da taşınabilir platformda piyasaya sürüldü. 

Oyunu toplamda 5 kişi oynuyorsunuz ve ortanızdan biri katili oynamak zorunda. Emel haritada bulunan 5 jeneratörü tamir etmeye çalışırken bir yandan da katilden kaçıp hayat gayreti vermek. Katilden kaçamasam da saldırırım nolacak canım derseniz, Dead By Daylight’ta tıpkı Outlast’te olduğu gibi katile vuramadığınızı, elinizden gelen tek şeyin kaçmak olduğunu söyleyelim. 

…ve olağan ki de Friday the 13th: The Game:

 • Çıkış tarihi: 26 Mayıs 2017
 • Geliştirici: IIIFonic
 • Fiyat: 54,00 TL

Aslında Friday the 13th: The Game oyunun o denli geniş bir hayran kitlesi yok ancak var olan oyuncuların bir oldukça sadık olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda yapacağınız şeyler listedeki öteki oyunlara bir epey benziyor lakin hem 13. Cuma lanetinin saldığı o dehşet hem de ekipteki arkadaşınızın katil Jason’ın yerine geçip ürkütücü bir görünüme sahip olması oyunu hakikaten uzun mühlet oynanabilir kılıyor. 

Oyunun daha evvelki versiyonlarında Jason’ın yerine geçmek mümkün değildi fakat 2017’de yayınlanan yeni sürümle birlikte katili siz yahut kadrodan öbür bir arkadaşınız oynayabiliyor. Oyundaki gayeniz şayet Jason rolündeyseniz diğerlerini öldürmek, kamp yapmaya gelen kurbanlarsanız da olabildiğince kaçmak