Star Wars Jedi Survivor inceleme; unutulmaz bir macera

Oyun severlerin merakla beklediği Jedi Survivor sonunda raflardaki yerini aldı. Bilindiği üzere bu yapım Jedi Fallen Order’ın devamı niteliğinde ve Cal Kestis’in hikayesini konu ediniyor.

İlk oyunu oynayanların da bildiği üzere, Cal, Darth Vader ile olan karşılaşmasından sonra Jedi potansiyeli olan çocukların yerini gösteren tableti yok etmişti. Dolayısıyla ikinci oyun da bu konu üzerine şekillendirilmiş durumda.

Oyuna ilk başladığınızda hikayeyi tam olarak anlayamıyorsunuz. Lakin ilerledikçe, yapımın hikayesi üzerindeki sis perdeleri de dağılıyor. Yani oyunun sonuna geldiğinizde “ne hikayeydi be” diyebiliyorsunuz.

Spoiler vermemek adına hikaye tarafına çok değinmeyeceğim. Lakin oyunun sağlam bir senaryo örgüsüne sahip olduğunu söyleyebiliriz.

PC’deki sorunlar çözülmüş durumda

Hemen baştan belirtelim. Biz oyunun PC sürümünü test ettik. Bilindiği üzere bu sürüm pek çok sorunlar oyun severlere merhaba dedi. Lakin Respawn Entertainment sonrasında yayınladığı devasa yamalarla bu sorunların üstesinden gelmeyi başardı. Elbette hala optimizasyon tarafında biraz sıkıntılar var. Fakat bu sorunların da kısa süre içerisinde aşılmasını bekliyorum.

Şimdi gelelim oyundaki yeniliklere. Zaten ilk Star Wars Jedi oyunu beğenilen bir yapımdı. Dolayısıyla geliştiriciler Fallen Order’daki dinamiklere sadık kalarak daha iyi bir oyun geliştirmişler. Jedi Survivor, Fallen Order’ın üzerine koyarak gelen bir yapım olmuş.

Jedi stilinizi kendiniz belirleyin

Oyundaki en büyük yeniliklerden birisi de Jedi duruşları diyebiliriz. İlk oyunda böyle bir şey söz konusu değildi. Fakat Jedi Survivor’da duruşumuzu kendimiz belirleyebiliyoruz. Bu da biz çift ışın kılıcı kullanma, uzun iki taraflı ışın kılıcı kullanma gibi artılar sunuyor.

Oyunun herhangi bir anında bu duruşlar arasında geçişler yapabiliyorsunuz. Eğer aynı tarzda oynamak canınızı sıktıysa ya da oyunu monoton hale getirdiyse, başka bir duruş seçebiliyorsunuz.

Jedi Survivor’da aynı Fallen Order’da olduğu gibi çeşitli gezegenlere defalarca giderek görevleri yerine getiriyoruz. Yapımcılar yarı açık dünya gibi bir temaya odaklanmışlar. Tabi ki yine de giremeyeceğiz, keşfedemeyeceğimiz pek çok nokta bulunuyor. Bu noktaları zamanı geldiğinde ya da belli ekipmanları edindiğimizde girip keşfedebiliyoruz.

Dolu dolu bir Star Wars macerası

Oyun Star Wars evrenindeki yan hikayelerden birisini konu ediniyor olsa da hikaye boyunca pek çok tanıdık yüz görmek, Star Wars hayranlarının fazlasıyla hoşuna gidecektir.

Eğer ilk oyunu deneyip beğendiyseniz, Star Wars Survivor’ı da mutlaka deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Yalnız şunu dip not olarak belirtmek gerekiyor. Eğer hikayeyi tam anlamıyla kavramak istiyorsanız, mutlaka ilk oyuna da göz atmanızı tavsiye ederiz.

TO Puanı: 90 (Optimizasyon sorunları görmezden gelinmiştir)