Spotify yapay zeka tarafından üretilen on binlerce şarkıyı kaldırdı

Universal Music’in Spotify’a ve diğer büyük hizmetlere Boomy’nin şarkılarında şüpheli akış etkinliği tespit ettiğini söylediği bildirildi. Başka bir deyişle, botların dinleyici rakamlarını artırmak ve yükleyiciler için haksız gelir elde etmek için kullanıldığına dair şüpheler vardı. Spotify, sanatçılara ve hak sahiplerine dinleme bazında telif ücreti ödüyor.

Bazı Boomy parçalarını kaldırdığını doğrulayan Spotify, Insider’a “Yapay akış, Spotify’ın hizmetimizde ortadan kaldırmak için çalıştığı uzun süredir devam eden, sektör çapında bir sorun” dedi. “Potansiyel manipülasyon vakalarını belirlediğimizde veya bu durumlarla ilgili uyarı aldığımızda, parçaların kaldırılması ve telif ücretlerinin alıkonulması gibi eylemlerde bulunarak etkilerini hafifletiyoruz.”

Spotify yapay zeka tarafından üretilen on binlerce şarkıyı kaldırdı

Yapay zeka tarafından üretilen müzik, geçen ay Drake ve The Weeknd’den vokaller içeriyor gibi görünen bir şarkının viral olmasının ardından manşetlere çıktı. Her iki sanatçıyı da temsil eden Universal Music Group, üretken AI sistemlerini eğitmek için ikilinin seslerini kullanmanın “sözleşmelerin ve telif hakkı yasasının ihlali” olduğunu iddia etti. Hem Spotify hem de Apple Music, şarkıyı kütüphanelerinden kaldırdı.

2021 yılında kapılarını açan Boomy, insanların metin girişlerine göre şarkı üretmesini sağlıyor. Hafta sonu şirket, “Boomy sanatçılarının yeni sürümlerinin küratörlüğünü yaptığı teslimatın Spotify’da yeniden etkinleştirildiğini” söyledi.

Boomy, kullanıcılarının “14.554.448 şarkı yarattığını” veya “dünyanın kayıtlı müziğinin” %14’ünden biraz daha azını oluşturduğunu söylüyor. Web sitesi, kullanıcıların saniyeler içinde orijinal şarkılar oluşturabileceklerini, ardından bunları “akış platformlarına yükleyebileceklerini ve insanlar dinlediğinde ödeme alabileceklerini” belirtiyor.