Sports Interactive İnceleme

1992’de Championship Manager oyunu ile başlayan serüven, 2005 yılında yerini Football Manager’a bırakarak günümüze kadar geldi. 2000’li yılların başında Championship Manager’da az vakit geçirmemiş, derslere az uykusuz girmemiştim. O vakitten bu yana her FM oyununa imtina ile yaklaşırım, Football Manager 2023’te de durum farklı olmadı; çünkü bu oyunda, takıma dahil edilmek üzere bekleyen genç yeteneklerle dolu kocaman bir dünya var. Şayet lokal kadroları alıp Şampiyonlar Ligi’ne taşımayı seviyorsanız, daha düzgün bir seri düşünemiyorum.

FM2023’e bulaşmadan evvel hakikaten ayırabileceğiniz önemli bir vaktinizin olup olmadığını kendinize sormanız lazım. Çünkü farkında olmadan bir anda oyunda 15 yılı devirirken bulabiliyorsunuz kendinizi. Geniş bir araştırmacı ordusu oyuncu veritabanını gerçekçi bir biçimde işlerken, bir kadronun her şeyi olabiliyorsunuz. O denli ki, ekibin baş antranörü olmakla kalmıyor; finans müdürü, futbol direktörü, insan kaynakları departmanı ve medya bağları konusunda sorumlu oluyorsunuz. Elbette bunları bir halde optimize edebiliyorsunuz. Fakat bu seriye birinci sefer başlayacaksanız ince eleyip sık dokunayacağınız bir sürece kendinizi hazırlayın derim.

Bir antrenörün en değerli vazifesi, çıktığı maçları kazanması elbette lakin bu sonuca ulaşmak için yapmanız gereken çok şey var. Maç günü planlaması ve oyun içi taktiklerin yanı sıra çok sayıda günlük idareye el atmanız gerek. İdman, rakip tahlili, ferdî oyuncu talepleriyle ilgilenme, basınla bağlantılar, transferler ve çok daha fazlasını yapmanız gerekiyor. Elbette bu süreçte size yardımcı olan gerekli işçi takviyesi var. Lakin siz de benim üzere biraz pimpirikli biriyseniz, bir gözünüz de işçinin üzerinde oluyor.

FM2023’te taktiksel olarak yeni savunma sistemleri blokları ve hali uygunlaştırılmış. Bilhassa benim de tercih ettiğim 5 savunmacı kanat-bek şekliyle oynarken; ofsayt tuzakları, agresif geçiş oyunu ve orta alanda savunma genişliği üzere seçenekler göz dolduruyor. Oyundaki en büyük yeniliklerden biri de takım planlayıcısı olmuş. Geniş bir takım planlayıcınız var ve bu daha fazla denetim ile ekran başında geçirilecek daha uzun vakitler demek. Kadro planlama, deneyim tablosunu inceleme, temsilcilerle görüşme, oyuncu alımı toplantıları düzenleme üzere pek çok adım elinizin altında. Mesela takım dizilimini değiştirmeyi düşünüyorsanız, varolan dizilişte ne kadar donanımlı olduğunuzu ve geçeceğiniz dizilişte hangi mevkiler için transfer piyasasına girmeniz gerektiğini görebiliyorsunuz. Oyuncu alım kararlarında ve halihazırda grubunuzda olan oyuncuların menajerleriyle görüşmelerde de hoş güncellemelere gidilmiş.

Eklenen başarılı gelişmelerden biri de Dinamik Menajer Vakit Çizelgesi. Bu çizelge, bilhassa alt liglerden kadroları sırtlamayı sevenler için hoş bir özet oluşturuyor. Mesleğinizin muvaffakiyetlerini ve dönüm noktalarını anlık olarak ayrıntılı formda bu çizelgede görebiliyorsunuz.

Halihazırda sürdürdüğünüz futbol seyahati artık daha uzun. Çünkü FM2023’ın resmi UEFA lisansı ile Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi oyunda yer alıyor. Ha, FM severleri en çok sevindirecek haberlerden biri de Juventus’un geri dönüşü: Artık Zebre değil, Juventus. Juventus, FM2023’te kendi ismiyle oynanabiliyor. Konami, Juventus’un eFootball ile lisans mutabakatının sona erdiğini ve bu durumun Juventus’un FM oyununa geri dönmesinin önünü açabileceğini duyurmuştu, o denli de oldu.

Oyunda daha pek çok yenilik mevcut. Yeni taraftar itimat sistemi getirilmiş. Bazen kazansanız da taraftarı şad edemiyorsunuz, onların da gönlünü beğenilen tutmanız gerekiyor; bu oyunun ve futbolun hoş yanlarından bir oburu. Yapay zekada ve oyunun grafiklerinde de serinin evvelki oyununa nazaran gelişme var, ama görsel kalite hala beklediğimiz düzeyde değil.

Sonuç

Vallahi dönüp dolaşıp tıpkı yere geliyoruz; bu oyun için sahiden önemli bir vakit ayırmanız gerek. Lakin bu, futbol tutkunları için olduğu üzere parasının karşılığını geniş bir içerikle almak isteyenlerin kesinlilek güzeline gidecek bir şey. Seriyi seviyorsanız gözünüz kapalı alın derim. Fiyatı ise 499 TL.

KÜNYE

Tür: Spor
Platformlar: PlayStation 5, PC, Xbox Series X/S/One
Dağıtımcı: Sony Interactive Entertainment
Geliştirici: Sports Interactive
Web: https://store.playstation.com/tr-tr/concept/10004729