Sony’nin yeni telefonuna ilişkin son görseller, teknoloji dünyasında heyecan yarattı

Sony’nin amiral gemisi olarak bilinen Xperia 1 IV‘ün halefi olan Xperia 1 V akıllı telefonunu global piyasaya sürdü. Bu yeni aygıt, gelişmiş kamera özelliklerine konut sahipliği yaparken, en son Exmor T yığın sensörlerini öne çıkarıyor. Ayrıyeten, Sony’nin Xperia Pro-I‘nin halefi üzerinde çalıştığı ve bu aygıtın Xperia Pro-I II olarak anılmasının beklendiği bilinmekte.

Bir müddet evvel, duyum hesabı olan Sumahodigest, merakla beklenen Sony Xperia Pro-I II’ye ilişkin sızdırılan görselleri paylaştı. Bu görseller, iki değerli kamera bileşenini gözler önüne seriyor ve aygıtın iki adet 1.0″ Tip sensörle donatılmış olabileceği fikri gelişiyor. Evvelki modelde ise yalnızca bir ana sensör bulunmaktaydı.

Sony’nin yeni telefonuna ilişkin son görseller, teknoloji dünyasında heyecan yarattı

Bu heyecanı artıran öbür bir gelişme, Sony’nin 1.0″ Tip sensörün boyutunu aşacak formda tasarlanmış bir “çift katmanlı transistör yığın piksel sensörü” ile donatılmış bir akıllı telefonu gelecekte piyasaya süreceği söylentisi oldu. Bu, Sony’nin son olarak Xperia 1 V akıllı telefonunda duyurduğu ve Exmor T yığın sensörü olarak isimlendirdiği teknoloji ile birebirdir.

Sony, bu teknolojiyle fotodiyot ve transistörü farklı katmanlara yerleştirme konusunda eşsiz bir yaklaşım benimsemekte. Bu bileşenler, bir ortaya getirilip istifleniyor ve her bir bileşenin boyutu bağımsız olarak ayarlanabiliyor. Bu yenilikçi tasarım, ışığın yakalanması ve gürültü düzeyleri konusunda kıymetli gelişmeler sağlıyor. Sony, yeni kamera sensörünün, evvelki modele nazaran düşük ışık şartlarında iki kat daha âlâ performans sunacağını belirtti.

Bu gelişmiş sensörün, Xperia Pro-I II‘de kullanılıp kullanılmayacağı belgisiz olmasına karşın, bu mümkünlük teknoloji meraklıları ortasında heyecan uyandırdı.