Sony Roblox hakkında kıymetli açıklamalarda bulundu

Açıklama, birinci olarak FTC’nin Microsoft denemesinde ortaya çıkarılan 2022 tarihli bir dokümanda görüldü. Bununla birlikte, Sony Interactive Entertainment Lideri ve CEO’su Jim Ryan, o sırada şirketin duruşunun yumuşadığını ve viral kullanıcı tarafından oluşturulan platform için sonuncu bir PlayStation ilişki noktasına kapıyı açık bıraktığını söyledi.

Ryan, Roblox’u istememe kararını geçen yılın başlarında yatırımcılara açıklamıştı. O sırada, “Tarihsel olarak, PlayStation’da oynayan çok sayıda çocuk nedeniyle, onları potansiyel olarak istismar edebilecek rastgele bir şeye açma konusunda çok dikkatli olduk” dedi. Fakat Ryan öte yandan da Roblox’u Sony konsollarında görmek isteyen yatırımcılar için optimist bir hal da sergiledi. “Ancak son birkaç yıldır bu siyasetleri gözden geçirdik ve bu mevzuda biraz rahatladık. Çok uzun müddettir tutucuyuz ve şu anda Roblox’ta beşerlerle irtibat halindeyiz. Durumun değişeceğini umuyoruz.”

Sony Roblox hakkında kıymetli açıklamalarda bulundu

Yorumların bir yılı aşkın bir müddet evvel yapılmış olmasına karşın, Roblox hala PlayStation konsollarında değil. Kullanıcıların kendi yarattığı içerikleri oluşturmasına, paylaşmasına ve oynatmasına imkan tanıyan sevilen oyun, Xbox, iOS, Android, Windows ve macOS için kullanılabiliyor. Nintendo, Roblox’un Switch için mevcut olmaması hakkında yorum yapmadı fakat konsol üreticisi bugüne dek uygunsuz içeriği çocuklardan uzak tutma konusunda dikkatli davrandı.

Roblox, ebeveynlerin çocuklarının oynadığı kullanıcı üretimi oyunları daha yeterli denetim etmelerine yardımcı olmak için 2021’de bir içerik derecelendirme sistemi tanıttı. Platformun günlük kullanıcılarının yarısından fazlası 13 yaşın altında. Cinsel aktivite, yasa dışı hususlar ve küfür içeren içeriği yasaklasa da, orta sıra kuralları çiğneyen içerikler, kullanıcı tarafından oluşturulan başlıklarda ölçüyü aşabiliyor. Ek olarak, Roblox, kullanıcıları büyüdükçe onlara bağlı kalmaya çalışıyor ve artık 17 yaş ve üstü oyuncular için içeriğe müsaade veriyor. 17 ila 24 yaş aralığının en süratli büyüyen segment olduğunu söylüyor.