Sony, PS Plus Premium kullanıcıları için PS5 oyun bulut akışını test ediyor

Neyse ki, bu ufukta göründü. Şirket artık PS Plus Oyun Kataloğu oyunları ve “oyuncuların sahip olduğu desteklenen dijital PS5 oyunları” da dahil olmak üzere PlayStation Plus Premium aboneleri için PS5 oyunlarının akışını test ediyor. Bunun için PS5 sisteminizi kullanmanız gerekecek fakat bu sizi oyun indirme ve bedelli SSD alanını çiğneme zahmetinden kurtaracak.

Test şimdilik “erken aşamalarda”. Sony, “hazır olduğumuzda” bir başlatma penceresi ve başka detayların hazır olacağını söylüyor.

Sony, PS Plus Premium kullanıcıları için PS5 oyun bulut akışını test ediyor

PS Plus Premium olağanda aylık 15 ABD doları ve şimdiden PS3, PS4 ve “klasik” oyunlar için bulutta oyun oynamaya müsaade veriyor. PS5 dayanağının, bilhassa de Sony erişimi PS5’in ötesine genişlettiği için, katmanı değerli ölçüde daha alımlı hale getirmesi bekleniyor. Project Q, 8 inçlik bir ekranı DualSense muadili denetimlerle birleştiriyor ve şu anda sırf direkt sahip olduğunuz bir PlayStation 5‘ten Uzaktan Oynatma ile çalışıyor.

Bu, bazen Microsoft’un Game Pass’inde olduğu üzere, birinci taraf oyunların lansman gününde yayınlanabileceği manasına gelmiyor. Abonelikler lideri Nick Maguire, GamesIndustry.biz’e şirket içi oyunların tekrar de “önce hizmet dışında” yayınlanacağını söyledi. Maguire’a nazaran oyunları bir yıl yahut daha sonra Premium’a taşıma konusundaki mevcut yaklaşım “işe yarıyor”. Öbür bir deyişle, şirket olabildiğince çok satın alma yapmak istiyor. “Sahip olduğunuz dijital oyunlardan” kelam edilmesi, direkt satın almaya istekli olmanız şartıyla, kimi oyunların birinci gün yayınlanabileceğini gösteriyor.