Sony Lideri’nden Oyuncuları Kızdıracak Açıklama: “Xbox Game Pass’ten Nefret Ediliyor”

Onaylandığında tarihin en büyük satın alımı olacak Microsoft – Activision Blizzard mutabakatı, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) pürüzüyle karşılaşmıştı. Komite, mahkeme kararına kadar satın alımı engellemişti.

Beklenen mahkeme günü en sonunda geldi ve FTC ve Microsoft karşı karşıya geldi. Mahkemenin beşinci günü ve son gününde Microsoft ve Sony yetkilileri kelam aldı. Sony Interactive Entertainment Lideri Jim Ryan, oyun bölümüne dair çarpıcı argümanlarda bulundu.

“Tüm yayıncılar Xbox Game Pass’ten nefret ediyor”

Jim Ryan’ın öne sürdüğü en büyük argümanlardan birisi, Sony bünyesinde de PlayStation Plus’ın yenilenmesine yol açan Xbox Game Pass sistemi oldu. Ryan, Xbox Game Pass’i “değer yıkıcı” olarak niteledi.

Ryan, Game Pass abone sayısının düşük olduğunu da belirtti. Ocak 2022’de paylaşılan 25 milyon abone sayısını, Sony’nin 55 milyon PlayStation Plus abonesiyle karşılaştırarak “harcadıkları parayı göz önüne alırsak daha fazla bekliyordum” tabirlerini kullandı.

“Xbox oyunlarının ABD’de tanınan olmasının nedeni ateş etme içermesi”

Ryan’ın ağzından çıkan bir öteki çarpıcı açıklama ise Xbox’ın neden ABD’de dünyanın geri kalanından daha tanınan olduğu hakkındaydı. Ryan’a nazaran bunun nedeni şuydu:

“Xbox oyunlarının birçok bir atış ögesi içerir ve oyunlarının birçoğu çevrimiçi çok oyunculu. Her ikisi de tipik olarak ABD’de, ABD dışında olduğundan daha tanınan.”

Minecraft’ın neden PS5 sürümünün olmadığı da aşikâr oldu:

Geçtiğimiz hafta Xbox Lideri Phil Spencer, Sony’nin kendilerine PlayStation geliştirici kiti vermediklerini, bu nedenle Minecraft’ın PS5 sürümünün geliştirilmesinin önüne geçildiğini paylaşmıştı. Bugün, Sony’den daha da büyük açıklamalar geldi.

Jim Ryan, Sony’nin direkt rakibi olan bir şirkete PlayStation 6 üzere gelecek konsolların geliştirici kitlerini vermekten çekindiklerini paylaştı:

“Doğrudan bir rakibin sahibi olduğu bir şirketin bu bilgilere erişme riskini göze alamayız.”

PS5 kitinin Microsoft’a verilmemesi de tıpkı şüphelerdendi:

“Geliştirme kitleri, geliştiricilerin görünürlüğe sahip olmasına ve yeni konsolumuzun konuşlandıracağı özellik seti üzerinde çalışmasına imkan tanıyor. Geliştirme kitlerini geciktirmek, ekseriyetle bir geliştiricinin içeriğini yeni platforma olağanda olduğundan daha geç getirebileceği manasına geliyor. Bu özellik setlerinin bilgilerinin ana rakibimize sızdırılmasıyla ilgili ticari riskler, rastgele bir kontratın uygulanmasına güvenebileceğimiz bir şey değil.”