Şok bir tez daha: Microsoft’un hedefi, PlayStation’ı büsbütün piyasadan silmek mi?

Microsoft, İngiltere’nin Activision Blizzard’ı satın alma planını engelleme kararını temyize götürmekle ve ABD Federal Ticaret Komitesi ile yaklaşan bir dava ile uğraşırken, 69 milyar dolarlık satın almaya antitröst ihlali gerekçesiyle karşı çıkan bir küme oyuncu ile de bir yan mahkeme savaşı veriyor.

Dün, bu oyuncuları temsil eden avukatların, Microsoft’un Sony’nin PlayStation kısmını oyun sanayisinden büsbütün silmeye yönelik genel bir planın kesimi olarak, Activision Blizzard’ı satın almak istediğini gösteren bir e-postaya sahip olduklarını sav ettikleri ortaya çıktı.

Axios’un haberine nazaran, davacıların avukatları ABD 9. Daire Mahkemesi’ne yaptıkları müracaatta, Microsoft’un e-postası olduğunu tez ettikleri bir belgeyi sundular. Evrakta e-postanın “Microsoft’un ana rakibi Sony PlayStation’ı pazarın dışına itme niyetinde olduğuna dair tartışmasız kanıtlar” içerdiği belirtiliyor.

Dosyada e-postanın Xbox Game Studios lideri tarafından Microsoft’un Xbox kısmından sorumlu finans müdürüne yazıldığı ve gönderildiği tez ediliyor. Ne yazık ki bu e-postanın gerçek içeriği kamu kayıtlarından çıkarıldığı için mevcut değil. Ne vakit gönderildiğine dair de bir bilgi yok. Hem davacıların avukatları hem de Microsoft’un avukatları kimi içeriklerin kamuya açık olup olmaması gerektiğini tartışıyor. Axios, Microsoft’a nazaran ihtilaflı e-postanın bu davayla ilgisi olmayan bir “iç yazışma” olduğunu ve zımnî kalması gerektiğini söylüyor.

Microsoft’tan gelen bu e-postada hakikaten ne yazdığını asla öğrenemeyebiliriz. Öğrensek bile, davacıların avukatlarının e-postanın gerçekte içermediği bir kıssayı öne sürmeye çalışıyor olması da çok muhtemel.

Bu ortada, tüm bu savaşın ana olayı Microsoft’un FTC ile olan hengamesi. Bu ayın başlarında FTC, mahkemelerin Microsoft’un Activision Blizzard muahedesini son tarih olan 18 Temmuz’dan evvel tamamlayamaması için süreksiz bir kısıtlama buyruğu koymasıyla istediğini elde etti. Bu hafta Microsoft ve FTC mahkemede karşı karşıya gelecek ve hükümet muahedeye ihtiyati önlem koydurmak isteyecek.

Axios, davanın taraflarının şahit listesinde Microsoft CEO’su Satya Nadella, Sony’nin PlayStation lideri Jim Ryan, Bethesda’nın yayıncılık lideri Pete Hines, Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick ve başkalarının yer aldığını söylüyor.