Samsung’un popüler modeli talep edilen özelliğe kavuşuyor!

Samsung’un katlanabilir kılıf tasarımlı Galaxy Z Flip serisi, bazı kullanıcıların taleplerini tam anlamıyla karşılamıyor. Snapdragon yonga seti ve 120Hz AMOLED ekran gibi pek çok premium özelliğe rağmen, Galaxy Z Flip akıllı telefonlar bazı alanlarda yetersiz kalıyor.

Özellikle kameraların, diğer Samsung amiral gemisi telefonlarla kıyaslandığında aynı seviyede olmadığı görülüyor. Yazılım yönünden bakıldığında ise Galaxy Z Flip modellerinde, Samsung’un en önemli özelliklerinden biri olan Samsung DeX’in bulunmadığı görülüyor. Ancak aldığımız bilgilere göre, bu durum bu yıl değişiyor!

Evet, doğru duydunuz: Kısa bir süre sonra piyasaya sürülecek olan Galaxy Z Flip 5, Samsung DeX’i destekleyecek ve bu sayede bu özelliğe sahip en küçük Galaxy telefonu olacak. Bilinmeyenler için, DeX, Samsung telefonlarını ve tabletlerini, masaüstü benzeri bir arayüzle bir çalışma istasyonuna dönüştürmenizi sağlar.

Bu masaüstü arayüzü, bir akıllı TV veya monitör gibi bir dış ekrana kablosuz olarak ya da HDMI adaptörü ile yansıtabilirsiniz. Ayrıca, standart giriş cihazları olan fare ve klavyeyi de bağlayabilirsiniz.

Samsung’un popüler modeli talep edilen özelliğe kavuşuyor!

Samsung, Windows ve Mac için bir DeX uygulaması sunarak, USB-C kablosu kullanılarak bilgisayarda da kullanılabilmesini sağlar. Tabletlerde, DeX’i cihazın kendisinde kullanabilirsiniz, ancak akıllı telefonlarda bu mümkün değil çünkü yeterli ekran alanları yok.

Şu an için belirsiz olan bir nokta, mevcut Galaxy Z Flip akıllı telefonların Samsung DeX desteği alıp almayacağıdır. Galaxy Z Flip 5 resmiyet kazandıktan sonra, yazılım güncellemesi ile bu desteği alacaklar mı? Ne yazık ki, şu anda bu konuda bilgiye sahip değiliz, ancak bu konuyu en iyi şekilde araştırmaya devam edeceğiz. Eski modeller kesinlikle DeX’i çalıştırmak için yeterli kapasiteye sahip, bu yüzden en azından bazıları bu özelliği almaya hak kazanabilir.

Galaxy Z Flip 5 ve Galaxy Z Fold 5, Samsung’un yaklaşan Unpacked etkinliğinde tanıtılacak ve bu etkinliğin temmuz ayının sonlarına doğru gerçekleşmesi bekleniyor. Her iki cihaz da kutudan Android 13 ve One UI 5.1.1 ile çıkacak ve diğer modern Galaxy amiral gemisi modelleri gibi dört büyük işletim sistemi güncellemesi alacaklar.