Samsung’un mobil pazara hükmedecek yeni silahı ortaya çıktı

Samsung, yüksek performanslı bilgi işlem cihazları ve sunucular için özel olarak tasarlanmış, CXL 2.0 standardına sahip 128GB DRAM yonga setini piyasaya sürdü. Bu, dünyanın ilk bu tür DRAM ürünü olma özelliğini taşıyor. Güney Kore merkezli şirket, bu yeni standardı geliştirme sürecinde Intel ile birlikte çalıştı ve yeni DRAM, Intel Xeon platformuyla uyumlu.

Samsung, 2022’nin ortalarında dünyanın ilk CXL 1.1 DRAM ürününü tanıttı ve yeni DRAM, bu teknoloji üzerine kuruldu. Yeni ürün, veri transfer bant genişliği olarak 35Gbps’ye kadar destek sağlayabilen PCIe 5.0 standardını (x8 hattı üzerinden) kullanıyor. Ayrıca, yeni CXL standardı artık bellek havuzlamayı da destekliyor. Bu özellik, bir sunucuda birden çok bellek bloğunu birleştirerek birden çok bellek havuzunun oluşturulmasını sağlar. Bu, ana bilgisayarların bellek havuzlarını gereksinimlerine göre dinamik bir şekilde tahsis etmesine ve bu sayede genel verimliliği artırmasına ve işletim maliyetlerini azaltmasına yardımcı olur.

Samsung’un mobil pazara hükmedecek yeni silahı ortaya çıktı

Samsung, CXL 2.0 DRAM yonga setlerinin seri üretimine bu yılın ilerleyen dönemlerinde başlayacağını ve yüksek performanslı bilgi işlem ve sunucu uygulamaları için çeşitli boyutlarda müşterilere sunulacağını belirtti. Bu yonga setleri, sunucuların ana DRAM’ine ek bant genişliği ve kapasite ekleyerek, yapay zeka (AI) ve makine öğrenme (ML) performansını hızlandırabilir.

Samsung Electronics’in Yeni İş Planlama Ekibi Başkan Yardımcısı Jangseok Choi, Samsung’un CXL teknolojisi konusundaki öncü rolünü vurguladı. Choi, “CXL Consortium Yönetim Kurulu üyesi olarak Samsung Electronics, CXL teknolojisinin gelişiminde öncü olmayı sürdürüyor. Bu çığır açan gelişme, veri merkezi, sunucu ve yonga seti şirketleriyle iş birlikleri aracılığıyla CXL ekosistemini daha da genişletme taahhüdümüzü vurgular.” dedi.