Samsung’dan sürpriz karar: Artık bu ülkede de telefon üretecek

Samsung‘un akıllı telefonlarının üretildiği ülkeler genellikle Güney Kore, Çin ve Vietnam olarak bilinirken, yeni rapora göre Mısır da üretim yerlerine ekleniyor. Samsung, Beni Suef’te 6.000 metrekarelik bir alanda bir akıllı telefon üretim tesisi kurma planları yapıyor. Bu fabrika, özellikle Yukarı Mısır’da yaklaşık 1.400 doğrudan ve dolaylı iş fırsatı yaratacak. İnşaatının bu yılın dördüncü çeyreğinde başlaması planlanıyor ve telefon üretimine başlaması muhtemelen gelecek yıllara kadar sürebilir.

Bu karar, Mısır İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Amr Talaat ile Samsung Mısır Yönetim Kurulu Başkanı Jun Su Jung arasındaki görüşmelerin ardından alındı. Mısır’daki artan talebi karşılamak ve bölgedeki pazarın büyümesine katkıda bulunmak için Samsung’un bu adımı atmaya karar verdiği düşünülüyor. Bu fabrikada üretilecek olan telefonların başlangıçta Mısırlı kullanıcılara yönelik olduğu ve dünya genelindeki diğer pazarlara ihraç edilmemesi bekleniyor.

Samsung’un en büyük akıllı telefon üretim tesisi hala Vietnam’da bulunuyor ve orada üretilen telefonlar dünya çapındaki pazarlara gönderiliyor. Ancak, Mısır’daki yeni fabrika ile birlikte Samsung’un üretim tabanını genişlettiği ve çeşitlendirdiği söylenebilir.