Samsung, Apple’a güvenerek yeni yatırımlar yapıyor

Samsung Display, dünyanın en büyük OLED panel üreticisi olarak, Apple’dan beklediği artan siparişler nedeniyle üretim verimliliğini artırmak için milyarlarca dolarlık yatırım yapmaya karar verdi. Şirket, Tangjeong fabrikasında yeni OLED üretim hatları kurmak için yaklaşık 3,05 milyar dolarlık bir yatırım yapacak. Bu yeni fabrikada, 2.620 x 2.200mm ölçülerindeki 8,6. jenerasyon OLED tabanları kitle üretim yapacak. Daha sonra bu tabanlar, orta boyutlu OLED panellere dönüştürülecek. Samsung Display, yılda yaklaşık 10 milyon OLED panel üretmeyi planlıyor.

Samsung, 8,6. jenerasyon OLED tabanları ile üretim verimliliğini ikiye katlamayı ve üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor. Ancak, bu daha karmaşık bir süreç olduğu için Japon üretim ekipmanı firmalarının teknolojilerini geliştirmeleri gerekebilir. LG Display de OLED üretim tesislerini iyileştirmek için 2,46 milyar dolar yatırım yaparken, ileride altıncı jenerasyon tabanlarını benimseyeceği tahmin ediliyor.

Samsung, Apple’a güvenerek yeni yatırımlar yapıyor

Samsung Display ve LG Display, Apple’dan OLED üretim sözleşmelerini almak için rekabet ediyor. Apple’ın 2024’te ilk OLED iPad’ini ve 2026’da ilk OLED MacBook Pro’sunu piyasaya sürmesi bekleniyor. İki Güney Kore şirketi, Çinli ekran üreticilerini OLED piyasasından uzak tutmak için de yarışıyor. Çinli firmalar, LCD pazarının çoğunu ele geçirmiş durumda ve Çin hükümetinin teşvikleriyle OLED üretim kapasitelerini artırıyor. Bu nedenle, LG ve Samsung’un toplam yüzde 80 pazar payını korumaları hayatta kalmak için kritik önem taşıyor.

Samsung, zayıf yonga talebi nedeniyle Q1 2023 karının %95 düşmesi sonucunda, bellek yonga üretimini %25 azaltmayı planlıyor. Ancak, şirketin Exynos yonga setlerinin Galaxy amiral gemisi akıllı telefonlarda yeniden kullanılabileceği ve Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 5‘in beklenenden daha erken piyasaya sürülebileceği söylentileri dolaşıyor.

Samsung’un bu yeni yatırımı, şirketin OLED panel üretimindeki liderliğini sürdürmesine yardımcı olacak ve tüm dünyada artan OLED talebini karşılamaya yardımcı olacak.