Rekabet Kurumu, Google Hakkında Soruşturma Başlattı: İşte Birinci Açıklama!

Rekabet Kurumu, teknoloji devi Google ile ilgili kıymetli bir açıklama yaptı. Yetkililer, şirketin rekabete muhalif davrandığının tespit edildiğini ve bundan kaynaklı olarak da soruşturma açıldığını duyurdular. Rekabet Kurumu, Google’ı 4054 sayılı Kanun’un 6. unsurunu ihlal etmekle suçluyor.

4054 sayılı Kanun’un 6. hususunda “Bir yahut birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir kısmında bir mal yahut hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına veyahut diğerleri ile yapacağı mutabakatlar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka muhalif ve yasaktır.” tabirlerine yer veriliyor. Buna paralel olarak, Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada da Google’ın kendini avantajlı hale getirdiği ifade ediliyor.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklama şöyle:

Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün çevrim içi manzaralı reklamcılık ve reklam teknolojileri hizmetleri faaliyetlerine ait olarak bağlama ve kendini kayırma davranışlarıyla 4054 sayılı Kanun’un 6. unsurunu ihlal ettiği argümanı üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, evrak ve yapılan tespitleri 18.05.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Konseyi, bulguları önemli ve kâfi bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. unsurunu ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlük hakkında soruşturma açılmasına, 23-23/432-M sayı ile karar verdi.

Rekabet Kurumu açıklamasına buradan, 4054 sayılı Kanun’a buradan ulaşabilirsiniz.