Redmi Note 12R resmen tanıtılarak satışa sunuldu

Xiaomiui tarafından belirtildiği üzere, bu aygıt çoğunlukla yeni çıkan Redmi 12’nin özelliklerini barındırıyor. Aslında, Redmi Note 12R’ı Redmi 12’nin 5G uyumlu versiyonu olarak düşünebiliriz. Artık özelliklerini, fiyatını ve kullanılabilirliğini ayrıntılıca inceleyelim.

Redmi Note 12R’ın kameraları, Samsung akıllı telefonlara emsal bir dizayna sahip. Yani, bariz bir çıkıntısı bulunmuyor ve kameralar birbirinden farklı bir biçimde yerleştirilmişler. Fakat, iPhone kameralarının düzenlemesi ile benzeri bir biçimde tasarlanmışlar. Aygıtın bel kemiğini oluşturan esas özellik, yeni duyurulan Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 yonga seti ile sağlanan 5G ilişki kapasitesidir. Bu yonga seti, Redmi Note 12R’ı 4G ile çalışan Redmi 12’den farklı kılan temel özelliktir. Redmi 12’de ise MediaTek Helio G88 işlemci kullanılmış.

Bunun yanında, aygıt, FHD+ çözünürlüğe ve 90Hz yenileme suratına sahip 6.79 inç ekran ile kullanıcılara sunuluyor. Bu ekran, merkezi bir delik ile donatılmış durumda. Art tarafta, 50MP’lik ana kamera ve 2MP derinlik sensörünün bir ortaya getirildiği çift kamera sistemi yer alıyor. Ön tarafta ise, selfie çekimleri ve görüntü görüşmeleri için 5MP’lik bir kamera bulunuyor. Karşılaştırma yapacak olursak, Redmi 12’nin art tarafında ek olarak 8MP ultra geniş açılı bir ünite ve ön tarafta 8MP bir kamera mevcut.

Yazılım kısmında, Redmi Note 12R, Android 13’e dayalı MIUI 14 işletim sistemini kutudan çıkarken beraberinde getiriyor. En son olarak belirtmeliyim ki, aygıt 5.000mAh’lik bir batarya ile gücünü alıyor ve 18W’lık kablolu şarjı destekliyor.

Redmi Note 12R‘ın fiyatı konusuna gelirsek, aygıt 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 128GB ve 8GB + 256GB olmak üzere dört farklı bellek konfigürasyonu ile sunuluyor. Çin’deki başlangıç modelinin fiyatı ise yalnızca ¥999 (~$140) olarak belirlendi. Aygıt, Çin Telecom’dan siyah, mavi yahut gümüş renk seçenekleri ile alınabilir. Milletlerarası pazarda ne vakit satışa sunulacağına dair resmi bir duyuru şimdi yapılmadı.