Reddit’te yaşanan kesinti, başları karıştırdı!

Üstelik platform, masaüstü ve taşınabilir web sitelerinin yanı sıra taşınabilir uygulamalarında da “büyük bir kesinti” yaşadı.

Reddit, Engadget’e yaptığı açıklamada, “Önemli sayıda alt dizinin özele kayması, beklenen kimi kararlılık sıkıntılarına neden oldu lakin sorunu çözmek için çalışıyoruz.” dedi. Bundan birkaç saat sonra ise şirket, kesintinin çözüldüğünü ve protesto dışında her şeyin olağana döndüğünü söyledi.

Bir bot, protestoların bir modülü olarak saklı olan tüm alt dizinleri izliyordu. Kestirim edebileceğiniz üzere Reddit kapalıyken bu bot hizmet dışıydı, fakat artık tekrar çalışıyor.

Reddit’te yaşanan kesinti, başları karıştırdı!

Reddit, nisan ayında, üçüncü taraf geliştiricilerin moderasyon araçları üzere platforma bağlanan binlerce uygulamada kullandığı API’sine erişim için fiyat almaya başlayacağını açıklamıştı. API değişikliklerinin birincil gayesi, üretken yapay zeka sistemleri için lisan öğrenme modellerini eğitmek üzere içerik için Reddit’i kullanan şirketler olsa da, bu hareket, birçok redditörün şirketin kendi müşterisine tercih ettiği üçüncü taraf istemciler haline getirenler için değerli bir darbe oldu.

Reddit CEO’su Steve Huffman, bir AMA’da API değişikliklerini, protesto hedefiyle alt dizinler bilinmeyen hale gelmeden evvel gerçekleşti. Huffman burada, yeni siyasetin Reddit’i karlı hale getirme uğraşının bir modülü olduğunu söyledi ve “Reddit’in kendi kendine yeten bir iş olması gerekiyor ve bunu yapmak için artık büyük ölçekli bilgi kullanımı gerektiren ticari kuruluşlara sübvansiyon sağlayamayız” diye yazdı. “Apollo, Reddit is Fun ve Sync üzere kimi uygulamalar, bu fiyatlandırmanın işletmeleri için uygun olmadığına ve fiyatlandırma yürürlüğe girmeden kapanacağına karar verdi.”