Reddit’in ortalama günlük trafiği kesinti sırasında azaldı

Protestonun birinci gününün sabahı Reddit, taşınabilir uygulamalarının yanı sıra masaüstü ve taşınabilir web sitelerini etkileyen “büyük bir kesinti” yaşadı. Günler sonra, şirketin CEO’su Steve Huffman, birçoğu Reddit’i bugünkü canlı platform haline getirmek için sayısız boş vaktini mantıksız bulan mağdur kullanıcıları ve moderatörleri görevlendirmeye çalıştığı bir medya saldırısına girdi. The Verge ile yaptığı bir röportajda, “Bu meczup beşerler, kızgınlar zira evvelce ücretsiz bir şeyler alıyorlardı ve artık bunlar parasız olmayacak” dedi.

Ancak bu işaretlerin ötesinde, protestonun web sitesinin trafiği üzerinde ne kadarlık bir tesiri olduğunu söylemek zordu. Artık ise bir fikrimiz var. İnternet analitiği firması Emsal eb tarafından Engadget’e sağlanan bilgilere nazaran, tesir küçük lakin dikkat cazibeli oldu. 12 Haziran’da kesintinin başlamasından bir gün evvel, Benzerweb, masaüstü ve taşınabilir web istemcilerinde Reddit’e günlük 57 milyondan fazla ziyaret kaydetti. Protestoların birinci gününün sonunda günlük ziyaretler 55 milyonun altındaydı. Akabinde, 13 Haziran’ın sonunda, Likeweb, Reddit’e günlük 53 milyondan az ziyaret kaydetti. Web sitesinin geçen ayki ortalama günlük hacmiyle karşılaştırıldığında, Reddit’in 13 Haziran’da aldığı 52.121.649 ziyaret %6,6’lık bir düşüşü temsil ediyordu.

Reddit’in ortalama günlük trafiği kesinti sırasında azaldı

Aynı vakit diliminde, Benzerweb, Reddit kullanıcılarının platformda geçirdikleri mühletin ölçüsünde daha dramatik bir düşüş kaydetti. Protesto başlamadan evvelki gün, web sitesindeki ortalama bir oturum yaklaşık sekiz dakika 31 saniye uzunluğundaydı. Bir gün sonra, bu ölçüm yedi dakika 17 saniyeye yahut son üç yıldaki en düşük istatistiğe düştü.

Günlük trafikte süreksiz bir düşüşün Reddit’in kısa vadeli beklentilerini etkilemesi pek mümkün değil. Lakin birçok subreddit şirketin planlarını protesto etmeye devam ettiğinden ve önderler moderatörlerle bağını değiştirebilecek siyaset değişikliklerini tasarladığından, platform günlük aktif kullanıcılarda yavaş fakat kademeli bir düşüş görebilir. Reddit’in planlanan halka arzından ve sonrasından evvel bunun güzele işaret etmesi de pek muhtemel değil.